20η αγωνιστική

*Με over2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν τα τελευταία 4 παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων.

*Η Μπορντό μετράει μόλις 2 ήττες στην ιστορία της από την Ντιζόν σε σύνολο 17 αγώνων (10-5-2).

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΤΙΖΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-1 απέναντι στη Βαλενσιέν, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σε ένα ισορροπημένο α’ μέρος, χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες, κατάφερε να ανοίξει το σκορ σε κρίσιμο χρονικό σημείο (45+1′). Νωθρό το ξεκίνημα της στο 2ο ημίχρονο, υπέπεσε σε παράβαση και δέχτηκε το 1-1 από την άσπρη βούλα (50′). Η Βαλενσιέν πήρε τον έλεγχο του αγώνα στη συνέχεια, σπατάλησε ευκαιρίες και το πλήρωσε, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 2-1 στο 75ο λεπτό, κόντρα στη ροή της αναμέτρησης. Η Ντιζόν δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στη συνέχεια, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι τέλους.

Επιστροφή στις νίκες για την Ντιζόν μετά από δύο αγωνιστικές, η οποία την έβγαλε εκτός ζώνης υποβιβασμού. Βρίσκεται πλέον στη 16η θέση της βαθμολογίας, στο +2 από τη Ροντέζ και τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό. Εντός έδρας δεν έχει ηττηθεί στα τελευταία πέντε παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (2-3-0), κρατώντας ανέπαφη την εστία της σε τρία από αυτά.

Τιμωρημένος ο πολύτιμος Λε Μπιάν. Τραυματίες οι Ενγκουγιαμσά, Ετογκά, Ροκιά και Ροτσέ. Αποχώρησε για την Κάραμπακ ο Μπενζιά.

ΝΤΙΖΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over2.5 γκολ στα τελευταία 4 παιχνίδια της.

*N/g στα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΜΠΟΡΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Αμιάν, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ισορροπημένο το 1ο ημίχρονο, με την Μπορντό να είναι αυτή που εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της, παίρνοντας το προβάδισμα σε κρίσιμο χρονικό σημείο (1-0 στο 42′). Η Αμιάν έβγαλε αντίδραση στο β’ μέρος, ήταν καλύτερη, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να την περιορίσουν. Μοιραία, ήρθε η ισοφάριση, με το τελικό 1-1 να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη για την Μπορντό (0-2-1), σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας, στο -9 πλέον από την πρωτοπόρο Χάβρη, με τη διαφορά από τους διώκτες της να έχει μειωθεί αισθητά (+2 από την 3η Μετς). Εκτός έδρας δεν έχει νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (0-2-2), με τα τρία από αυτά να ολοκληρώνονται με under2.5 γκολ.

Τιμωρημένοι οι Ιγκατένκο και Εμπουτού. Αποκτήθηκε από τη Φαρούλ ο επιθετικός Πίτου, που συμπεριλήφθηκε στη σημερινή αποστολή.