*19η αγωνιστική

*Under 2.5 ήρθαν οι 4/5 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΤΙΖΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Παρί. Προηγήθηκε με τον Ιγκλέσιας στο 11’, ισοφάρισε με τον Ξαντέ Σίλβα στο 62’, έμεινε με δέκα παίκτες στο 84’, δέχθηκε το 2-1 στο 90’+3’.

Σε δεύτερη διαδοχική έξοδο απέτυχε να πάρει κάτι θετικό, υπέστη νέα ήττα, αυτή τη φορά με 2-1 από την Παρί. Υστέρησε στο πρώτο ημίχρονο, δίκαια πήγε με το εις βάρος της σκορ στην ανάπαυλα. Βελτιώθηκε στο δεύτερο 45λεπτο, έφερε το ματς στην ισορροπία, αλλά στο φινάλε αποβλήθηκε ποδοσφαιριστής της και έχασε τον πόντο στις καθυστερήσεις. Σε τρίτο σερί παιχνίδι βρίσκει δίχτυα ο εξτρέμ Ξαντέ Σίλβα (πρώην Άρης).

Δεύτερη διαδοχική ήττα για τη Ντιζόν, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 2-1 από τη Ροντέ, με μια νίκη στις 13 τελευταίες αγωνιστικές είναι λογικό να βρίσκεται στην τελευταία τετράδα της βαθμολογίας, στο -1 απ’ τη σωτηρία. Στα έξι τελευταία παιχνίδια στο γήπεδό της πήρε μόλις μια νίκη (1-3-2). Αποβλήθηκε στο ματς με την Παρί και θα δίνει οδηγίες από την κερκίδα ο κόουτς Νταφ. Εξέτισαν ο στόπερ Κονγκρέ και ο επιτελικός χαφ Ζακόμπ, τιμωρημένος ο ο δεξιός μπακ Τραορέ, παραμένει τραυματίας ο χαφ Ντεό.

ΝΤΙΖΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ τα 7/11 πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

*Over 2.5 τα τρία τελευταία ματς πρωταθλήματος.

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ανεσί. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 42’, ισοφάρισε με τον Μπουτουταού στο 45’+1’, δέχθηκε το 1-2 στο 70’, για να φέρει το ματς στα ίσα με τον Μπουτουταού στο 73’.

Εναλλάσσει τις νίκες με τις ισοπαλίες απ’ τα τέλη Οκτώβρη, στην εμβόλιμη αγωνιστική παραχώρησε 2-2 με την Ανεσί. Καλό παιχνίδι, με ρυθμό, εκατέρωθεν φάσεις και γκολ, δύο φορές βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, αμφότερες είχε απάντηση, το “Χ” ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα και άφησε τις δύο ομάδες ικανοποιημένες. Τα δύο γκολ της πέτυχε ο εξτρέμ Μπουτουταού.

Βαθμός για τη Βαλενσιέν, συμπλήρωσε εξάδα αγώνων που αγνοεί τη χαρά της νίκης (0-3-3), παρέμεινε στο μέσο της βαθμολογίας αυξάνοντας στους επτά πόντους την απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη. Γνώρισε την ήττα στις 5/9 φετινές εξόδους της, στις 4/5 πιο πρόσφατες έμεινε άσφαιρη (έχασε με 1-0 σκορ σε όλες). Δεν είναι ούτε τώρα διαθέσιμοι στόπερ Κυφό και ο χαφ Μασόν, παραμένει εκτός ο εξτρέμ Αγιτέ. Αμφίβολοι ο εξτρέμ Αμάς και ο επιτελικός χαφ Μπουτουταού.