*Φάση ομίλων – 6η αγωνιστική

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

*Αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, με τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ να έχει προκριθεί στα νοκ άουτ, ως πρώτη στον όμιλό της, σε αντίθεση με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια.

*Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε στα τρία από τα τέσσερα παιχνίδια που έχει δώσει κόντρα σε ομάδες από την Κροατίας, έχοντας και μια ισοπαλία, αυτή του πρώτου γύρου με αντίπαλο τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

*Στον πρώτο γύρο: ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-0

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ ΑΝΑΛΥΣΗ

Από την τρίτη διαδοχική της νίκη σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Την Κυριακή, η ομάδα του Ζόραν Μάμιτς φιλοξενήθηκε από τη Σλάβεν Μπελούπο, για το πρωτάθλημα της Κροατίας, στην έδρα της οποίας επικράτησε με το εντυπωσιακό 1-5. Ήταν με διαφορά καλύτερη από την αντίπαλο της, είχε πολύ καλό ποσοστό ευστοχίας στο ματς και επικράτησε δίκαια. Είναι δεύτερη, στο -1 από την πρωτοπόρο Όσιγιεκ και με δυο παιχνίδια λιγότερα.

Είχαν προηγηθεί οι δυο νίκες κόντρα σε Βόλφσμπεργκερ (0-3 εκτός) και Φέγενορντ (0-2 εκτός), για το Γιουρόπα Λιγκ. Κάπως έτσι, έφτασε τους έντεκα βαθμούς στη διοργάνωση και είναι μόνη πρώτη, έχοντας εξασφαλίσει τόσο τη θέση της, όσο και την πρόκριση, καθώς είναι στο +4 από τη δεύτερη Βόλφσμπεργκερ. Αήττητη στα εννέα τελευταία εντός της, μετρώντας επτά νίκες και δυο ισοπαλίες, σε όλες τις διοργανώσεις.

“Είμαστε στο τέλος της πρώτης φάσης της διοργάνωσης και είμαστε ικανοποιημένοι με όσα έχουμε πετύχει μέχρι τώρα, οπότε και έχουμε προετοιμαστεί γι’ αυτό το τελευταίο παιχνίδι χωρίς άγχος για το αποτέλεσμα. Δεν θα παίξουμε αμυντικά. Δεν είναι κάτι που θέλουμε ούτε να το σκεφτόμαστε”, δήλωσε ο Ζόραν Μάμιτς. Μοναδική απώλεια είναι ο Μπρούνο Πέτκοβιτς (ΕΠ 15/4), που έχει συμπληρώσει κάρτες. Τη θέση του στο αρχικό σχήμα αναμένεται να πάρει ο Μάριο Γκαβράνοβιτς (ΕΠ 15/10).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-5 επί της Σλάβεν Μπελούπο, για το πρωτάθλημα. Οι Γκαβράνοβιτς (5′, 15′), Πέτκοβιτς (78′), Χαΐροβιτς (90’+4) και Ιβάνουσετς (90’+5) σημείωσαν τα τέρματά της, με τους γηπεδούχους να μειώνουν προσωρινά σε 1-3, στο 85ο λεπτό.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ Στατιστικά

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της, σε όλες τις διοργανώσεις. (δες το στην Betshop)

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, σε όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε νόμιμα στην Betshop (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)
21+ ΚΕΘΕΑ: 1114 Ρυθμιστής εμπορικής επικοινωνίας: ΕΕΕΠ

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και πέντε αναμετρήσεις η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, όπου και μετράει τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες, σε όλες τις διοργανώσεις. Την Κυριακή, η ομάδα του Βίκτορ Γκοντσαρένκο υποδέχθηκε τη Χίμκι, για το πρωτάθλημα της Ρωσίας, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 33 συνολικά και είναι στην τρίτη θέση και στο -2 από τις Ζενίτ και Σπαρτάκ Μόσχας.

Η φετινή της ευρωπαϊκή πορεία ολοκληρώνεται απόψε, καθώς οι μόλις τρεις βαθμοί που πήρε, μετά από πέντε αγωνιστικές στον όμιλο της, δεν είναι αρκετοί για να της χαρίζουν και την πρόκριση, έχοντας μείνει τέσσερις μακριά από την πρώτη τριάδα. Θέλει ωστόσο να πει “αντίο” με ένα θετικό αποτέλεσμα, καθώς αγνοεί τη νίκη. Ηττήθηκε και στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους της.

“Το παιχνίδι αυτό δεν θα λύσει το πρόβλημα μας, όμως οι παίκτες μας πρέπει να είναι πάντοτε επαγγελματίας και να παίζουν για τη νίκη. Τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όσο καλά θα θέλαμε, στα προηγούμενα παιχνίδια. Οπότε πρέπει να κάνουμε τα πάντα για να επικρατήσουμε”, δήλωσε ο Γκοντσαρένκο. Στη Ρωσία έμειναν οι Βλάσιτς (ΜΕ 20/7), Φερνάντες (ΑΜ 20/1), Τζαγκόεφ (ΜΕ 11/2), Μάγκνουσον (ΑΜ 20/1) και Εζούκε (ΕΠ 17/2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Χίμκι, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Βλάσιτς στο 40′ και παρότι δέχθηκε την ανατροπή στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου (47′, 51′), εν τέλει έφερε το ματς στα ίσα με τον Σκούριν, στο 54ο λεπτό.