*1η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

*Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

*Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ πανηγύρισε μόλις δύο νίκες σε 15 αναμετρήσεις με ομάδες από την Αγγλία. Στις υπόλοιπες σημείωσε δύο ισοπαλίες και έντεκα ήττες (12-32 τα γκολ).

*Μόλις μία φορά στο παρελθόν αντιμετώπισε ομάδα από την Κροατία η Γουέστ Χαμ: Την σεζόν 1999/2000 για τον 1ο γύρο του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, όταν προσπέρασε το εμπόδιο της Όσιγιεκ (συνολικό σκορ 6-1).

*Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ έχει απολογισμό 7-4-7 σε 18 εντός έδρας αναμετρήσεις στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

*Η Γουέστ Χαμ αγνοεί τη νίκη σε τέσσερις εκτός έδρας ευρωπαϊκές αναμετρήσεις (μία ισοπαλία, τρεις ήττες).

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αήττητη σε τέσσερις αναμετρήσεις (3-1-0), κρατώντας παράλληλα το μηδέν στην εστία της, παραμένει η Ντιναμό Ζάγκρεμπ σε Κροατία και Ευρώπη. Το Σάββατο δεν δυσκολεύτηκε να πετάξει στο …καναβάτσο την Σιμπένικ (2-0 εντός), παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Παράσταση για ένα ρόλο ήταν η αναμέτρηση, καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας πολλές και μεγάλες ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο “καθάρισαν” το “τρίποντο” μέσα σε δέκα λεπτά, αναγκάζοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε συνολικά οχτώ επεμβάσεις.

Το συγκρότημα του Κρζναρ έπεσε θύμα έκπληξης στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από την Σέριφ, γεγονός που το ανάγκασε να …υποβιβαστεί στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. “Έχουμε μπροστά μας μία τεράστια πρόκληση, θέλουμε να την ευχαριστηθούμε. Προετοιμαστήκαμε κατάλληλα για την Γουέστ Χαμ, πρόκειται για μία σπουδαία αντίπαλο. Πάντα θέλουμε να ανεβάζουμε τον πήχη μας”, είπε ο προπονητής της Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-0) της Σιμπένικ. Τα γκολ σημείωσαν οι Λαουρίτσεν (68′) και Ιβάνουσετς (78′).

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της (bet365 παίξε νόμιμα)

*Κράτησε το μηδέν στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

+21. Υπάρχει κίνδυνος εθισμού και απώλειας περιουσίας, παρακαλούμε παίξτε υπεύθυνα. Γραμμή βοήθειας: 210 9237777

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ ΑΝΑΛΥΣΗ

Για πρώτη φορά στην ιστορία της, η Γουέστ Χαμ θα δώσει το παρών στο Γιουρόπα Λιγκ, επιστρέφοντας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από πέντε χρόνια. Κέρδισε το απευθείας το εισιτήριο για τους ομίλους τερματίζοντας στην 6η θέση την περασμένη σεζόν στην Πρέμιερ Λιγκ. Μετά από τέσσερις αγωνιστικές τα “σφυριά” παραμένουν αήττητα έχοντας απολογισμό 2-2-0, το Σάββατο επέστρεψαν με τον βαθμό από την έδρα της Σαουθάμπτον (0-0). Ισορροπημένη πλευράς ευκαιριών ήταν η εν λόγω αναμέτρηση των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να έχουν περισσότερη κατοχή μπάλας που έφτασε σε ποσοστό το 58%.

Στο ύψος των περιστάσεων στάθηκαν οι τερματοφύλακες πραγματοποιώντας από τρεις αποκρούσεις. “Δεν αντιμετωπίζουμε κανένα πρόβλημα τραυματισμού, μπορούμε να υπολογίζουμε σε όλους τους ποδοσφαιριστές μας. Έχουμε πολλές αναμετρήσεις σε λίγες μέρες, θέλουμε να κάνουμε την κατάλληλη επιλογή για την αναμέτρηση με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ”, είπε ο προπονητής Μόγιες.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0 εκτός) με τη Σαουθάμπτον. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με δέκα λόγω αποβολής του Αντόνιο στις καθυστερήσεις.