ΧΙΟΥΣΤΟΝ

Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένει η Χιούστον στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε μία νίκη και τρεις ισοπαλίες. Επικράτησε της Μινεσότα (3-0 εντός έδρας) και μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Λος Άντζελες FC (2-2 εντός έδρας), Κολοράντο (0-0 εκτός έδρας) και Ντάλας (1-1 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την Κυριακή (22/7) οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στα πρώτα δευτερόλεπτα με το γκολ του Χέτζις, με τους γηπεδούχους να απαντούν επτά λεπτά αργότερα με τον Μανότας διαμορφώνοντας, παράλληλα, το τελικό αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειώσουμε πως η Ντάλας αστόχησε σε πέναλτι με τον Λαμά στο 62’. «Στο δεύτερο ημίχρονο δείξαμε πάθος, θέλαμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς της νίκης, είχαμε μεγαλύτερη θέληση. Στο πρώτο ημίχρονο παρουσιάσαμε κάποια θέματα», υπογράμμισε με δηλώσεις του ο προπονητής της Χιούστον, Βίλμερ Καμπρέρα. Μία κίτρινη κάρτα μακριά από την τιμωρία τους βρίσκονται οι Κέρεν (ΜΕ, 13/1) και Φουενμέιορ (ΑΜ, 13/2).

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Χιούστον και Ντάλας στην έδρα της πρώτης (1-1) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Χιούστον παραμένει αήττητη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Goalbet)

Το Χιούστον – Φιλαδέλφια παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΦΙΛΑΔΕΛΦΙΑ

Μόλις τρεις βαθμούς συγκέντρωσε η Φιλαδέλφια στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα, επικράτησε της Σικάγο (4-3 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Λος Άντζελες FC (4-1 εκτός έδρας), Ατλάντα (2-0 εντός έδρας) και Λος Άντζελες Γκάλαξι (3-1 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την Κυριακή (22/7) οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σαπόνγκ στο 29’. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 48’ με τον Καμαρά. Ο Ιμπραχίμοβιτς ανέτρεψε τα δεδομένα στο 63’, προτού ο Σιανί διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 82’.

«Οι ποδοσφαιριστές μου ήταν αναστατωμένοι στα αποδυτήρια, ένιωσαν πως δεν έδωσαν όσα έπρεπε στον αγωνιστικό χώρο. Πλέον, πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι και να ψάξουμε τις νίκες», ανέφερε χαρακτηριστικά ο προπονητής της Φιλαδέλφια, Τζιμ Κέρτιν, ο οποίος έχει μόλις ένα όνομα στο απουσιολόγιό του για τη σημερινή αναμέτρηση, αυτό του Ιλσίνιο (ΜΕ, 16/4).

Προηγούμενο ματς: Η Φιλαδέλφια γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Λος Άντζελες Γκάλαξι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Φιλαδέλφια για το πρωτάθλημα.