*Δεύτερος προκριματικός γύρος του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Πρώτη αναμέτρηση, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Μακάμπι Χάιφα (29/7).

*Η νικήτρια θα αντιμετωπίσει αυτή του ΗΒ Τόρσαβν – Μπούντουτσνοστ.

*Οι δύο ομάδες διασταύρωσαν ξίφη σε φιλική αναμέτρηση τον Ιούνιο 2016. Η Ντιναμό Τιφλίδας είχε επικρατήσει με 2-0.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ (Γεωργία, Νο 177)

Σύντομο ήταν το ταξίδι της Ντιναμό Τιφλίδας στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της UEFA. Την προηγούμενη βδομάδα τέθηκε νοκ άουτ από τον 1ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ γνωρίζοντας και δεύτερη ήττα με το ίδιο σκορ (2-1) από τη Νέφτσι Μπακού στο Αζερμπαϊτζάν. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη δεχόμενοι δύο γκολ σε δέκα λεπτά. Έτσι το συγκρότημα του Τσκχαντάντζε υποβιβάστηκε στον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ, μπροστά του έχει δύο ιδιαίτερα σημαντικές αναμετρήσεις κόντρα στην πρωταθλήτρια Ισραήλ Μακάμπι Χάιφα.

Αξίζει να σημειώσουμε πως δεν έχει δώσει ποτέ επίσημη μάχη κόντρα σε ομάδα του Ισραήλ. Το πρωτάθλημα Γεωργίας ξεκινά την στις 8 Αυγούστου για την Ντιναμό Τιφλίδας που υποδέχεται την Σαμπουρτάλο. “Πληρώσαμε τα λάθη μας και δεν προχωρήσαμε στο Τσάμπιονς Λιγκ. Αν δεν παρουσιαστούμε πιο συγκεντρωμένοι κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα θα έχουμε τα ίδια προβλήματα”, είπε ο προπονητής Τσκχαντάντζε.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από τη Νέφτσι Μπακού. Ο Ράντιν έκανε το 1-0 στο 51′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Μαχμούντοφ (58′) και Αλασγκάροφ (68′).

ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Betshop)

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

21+ ΚΕΘΕΑ: 1114 Εποπτεία εμπ. επικ/νίας: ΕΕΕΠ

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ ΑΝΑΛΥΣΗ (Ισραήλ, Νο 250)

Νοκ άουτ από τον 1ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ τέθηκε η Μακάμπι Χάιφα. Αφού αναδείχθηκε ισόπαλη στο Ισραήλ (1-1), γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Καϊράτ την προηγούμενη βδομάδα και υποβιβάστηκε στον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Οι Καζάκοι άνοιξαν το σκορ με το καλημέρα, δέχτηκαν πίεση στο δεύτερο ημίχρονο καταφέρνοντας να πετύχουν το 2-0 στην κόντρα “καθαρίζοντας” την υπόθεση πρόκριση.

Το συγκρότημα του Μπακχάρ δεν έχει αντιμετωπίσει ποτέ στο παρελθόν (σε επίσημη αναμέτρηση) ομάδα από την Γεωργία. Την Κυριακή (25/7) διασταυρώνει ξίφη με την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Σούπερ Καπ Ισραήλ. “Είχαμε όνειρο να προχωρήσουμε στο Τσάμπιονς Λιγκ, έχουμε βλέψεις να πάμε όσο πιο μακριά γίνεται στην Ευρώπη, θέλουμε να αποσπάσουμε ένα θετικό αποτέλεσμα στην Γεωργία”, είπε ο προπονητής της Μακάμπι Χάιφα.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-0) από την Καϊράτ. Τα γκολ σημείωσαν οι Λαβ (10′) και Αμπίκεν (66′). Και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές.