* 13η αγωνιστική

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΠΡΕΣΤ

Δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες είναι ο απολογισμός της Ντιναμό Μπρεστ στις έξι τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Σλατσκ (1-1 εκτός έδρας), Ντνιέπρ (1-1 εντός έδρας), Τορπέντο Μινσκ (1-1 εκτός έδρας) και Ντιναμό Μινσκ (1-1 εντός έδρας), το συγκρότημα του Κόβαλτσουκ επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Ίσλοχ την προηγούμενη βδομάδα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Σαβίτσκι στο πρώτο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 19’.

Ποινή τιμωρίας θα εκτίσει στη σημερινή αναμέτρηση με αντίπαλο την ουραγό Γκοροντέγια ο Γκαβρίλοβιτς (ΑΜ, 10/1). Παράλληλα, παρελθόν αποτέλεσε από το σύλλογο ο Αλεκσέι Λέγκτσιλιν. Ο 26χρονος Λευκορώσος μέσος, ο οποίος «έγραψε» επτά συμμετοχές τη φετινή σεζόν (έξι στο πρωτάθλημα, μία στο Κύπελλο Λευκορωσίας), έλυσε κοινή συναίνεση τη συνεργασία του με την Ντιναμό Μπρεστ.

Προηγούμενο ματς: Η Ντιναμό Μπρεστ επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Ίσλοχ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε 1-2 γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Ντιναμό Μπρεστ για το πρωτάθλημα (δες το στην Betshop)

Το Ντιναμό Μπρεστ – Γκοροντέγια παίζει στην Betshop

ΓΚΟΡΟΝΤΕΓΙΑ

Έχοντας συγκεντρώσει μόλις επτά βαθμούς μετά το πέρας 12 αγωνιστικών, η Γκοροντέγια βρίσκεται στην τελευταία θέση της κατάταξης του πρωταθλήματος Λευκορωσίας. Μέχρι στιγμής, έχει πανηγυρίσει μόλις μία νίκη, αυτήν κόντρα στην ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (2-1 εντός έδρας) στις 2 του μηνός. Στις υπόλοιπες έντεκα αγωνιστικές σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες. Στις εννέα σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις επτά σημειώθηκε NG. Την προηγούμενη βδομάδα γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Μινσκ.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με το γκολ του Λεμπέντεβ στο 19’. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 55’ ο Βασίλιεφ ισοφάρισε σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους, προτού ο Σαστσιλούσκι αντικρίσει την κόκκινη κάρτα του διαιτητή τρία λεπτά αργότερα, αφήνοντας με δέκα παίκτες την Γκοροντέγια. Την ανατροπή των δεδομένων, και παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό γκολ του ο Βασίλιεφ στο 77’. Σταθερά εκτός αγωνιστικών χώρων, λόγω τραυματισμού, παραμένει ο Μπασίλοβ (ΑΜ, 7/0).

Προηγούμενο ματς: Η Γκοροντέγια γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Μινσκ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Γκοροντέγια για το πρωτάθλημα.