*Αγώνας ρεβάνς για τη φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο παιχνίδι ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Ο Ολυμπιακός έχει μόλις 2 νίκες σε 12 ματς κόντρα σε ομάδες της Ουκρανίας, αμφότερες εκτός έδρας!

*Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν τη σεζόν 1975-1976 για το Κύπελλο Πρωταθλητριών (ισοπαλία 2-2 στην Αθήνα, νίκη 1-0 για την Ντιναμό στη ρεβάνς).

*Η Ντιναμό Κιέβου έχει 3/3 προκρίσεις κόντρα σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ τη δεκαετία του ’70 και κόντρα στην ΑΕΚ πέρυσι.

*Μόλις δύο νίκες πήρε η Ντιναμό Κιέβου στα τελευταία εφτά εντός έδρας ματς στο Γιουρόπα Λιγκ (2-3-2), δέχτηκε γκολ στα έξι.

*Στο πρώτο ματς (Ολυμπιακός – Ντιναμό 2-2): Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο μεγαλύτερο διάστημα, προηγήθηκε με τον Χασάν στο 9’, ισοφαρίστηκε απ’ τον Μπουγιάλσκι στο 27’. Έκανε το 2-1 με το φοβερό γκολ του Ντίας στο 40’, στο δεύτερο μέρος είχε δοκάρι και μεγάλες φάσεις, δεν έκανε το 3-1 και «τιμωρήθηκε» στο 89’ απ’ τον Βέρμπιτς για το τελικό 2-2.

NTINAMO KIEBOY

Απέδειξε ότι δεν αποτελεί εύκολο «θήραμα» η Ντιναμό Κιέβου την περασμένη εβδομάδα στο Φάληρο. Μπορεί να ήταν μια ομάδα εκτός ρυθμού, αφού έπαιξε ξανά επίσημο ματς έπειτα από δύο μήνες, ωστόσο έβγαλε ποιότητα στο χορτάρι του «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Ξεχώρισε μόνο για τα επιθετικά χαρίσματα της, έγινε ξεκάθαρο ότι διαθέτει εξαιρετικούς παίκτες απ’ τη μέση και μπροστά, ένας εξ αυτών, ο Βέρμπιτς, έκανε τη ζημιά στο 89’ στον Ολυμπιακό. Οι Ουκρανοί είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, εκτέλεσαν επιτυχώς τις ευκαιρίες τους και –όλως παραδόξως- δεν έδειξαν καθόλου επηρεασμένοι απ’ την αγωνιστική αποχή. Μάλλον το ανάποδο!

Είναι εύκολες οι συγκρίσεις με τις περσινές μάχες εναντίον της ΑΕΚ, με τον κόουτς Χάτσκεβιτς να τονίζει: «Σε σύγκριση με πέρσι, έχουμε μία τελείως διαφορετική ομάδα και οι παίκτες που έχουμε είναι πιο επιθετικογενείς. Αντιθέτως, αύριο (σήμερα) πρέπει να παίξουμε ακόμα πιο επιθετικά», είπε ο κόουτς της Ντιναμό, για να συμπληρώσει: «Διαθέτουμε σκληρούς παίκτες που μπορούν να ανταποκριθούν στην συνθήκη. Στο πρώτο ματς, όλα κρίθηκαν στην ατομική ποιότητα. Έχει και ο Ολυμπιακός τέτοιους ποιοτικούς παίκτες».

Την ίδια στιγμή, ήταν επίσης φανερό ότι αμυντικά η Ντιναμό δεν πατάει καλά, ίσως εξαιτίας και της απουσίας του βασικού στόπερ Καντάρ, ο οποίος θα λείψει και σήμερα. Το πιθανότερο είναι ότι ο Χάτσκεβιτς δε θα αλλάξει τίποτα συγκριτικά με την ενδεκάδα του «Γεώργιος Καραϊσκάκης», άλλωστε η ομάδα του δεν είχε υποχρεώσεις το Σαββατοκύριακο και αναμένεται «φρέσκια».

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στον Ολυμπιακό.

Στατιστικό: Έχει 5/7 Over 2.5 + G/G στο Γιουρόπα Λιγκ (δες το στον Stoiximan).

Το Ντιναμό Κιέβου – Ολυμπιακός παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

*Δέχτηκε γκολ στα τελευταία 7/8 εκτός έδρας ματς στο Γιουρόπα Λιγκ ο Ολυμπιακός.

*Στο 3-2-4 το ρεκόρ του Ολυμπιακού στα τελευταία 9 εκτός έδρας ματς του Γιουρόπα Λιγκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

«Απών» στο πρώτο ημίχρονο, σαρωτικός στο δεύτερο. Μέσα στα 90 λεπτά του ντέρμπι με την ΑΕΚ συμπυκνώθηκε η συνολική εικόνα του φετινού Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν να βρίσκονται ακόμη και 0-2 πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα, έκαναν σωρεία αμυντικών λαθών, δεν είχαν αμυντική συνοχή και ισορροπία. Όμως, το ατού των Πειραιωτών ήταν πάντα η επίθεση και αυτό φάνηκε περίτρανα στο δεύτερο 45λεπτο. Βοήθησαν πολύ στην αλλαγή του ρυθμού οι αλλαγές του Μαρτίνς (Χριστοδουλόπουλος, Τοροσίδης), ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 50’ με τον Καμαρά, ο Φορτούνης με ατομική ενέργεια το 2-1 στο 72’, το ματς τελείωσε οριστικά με το 3-1 του Χασάν στο 83’.

Ηρέμησε το κλίμα στο εσωτερικό των Πειραιωτών, που έπαιζαν υπό πίεση μετά την ήττα της Τούμπας και το 2-2 με την Ντιναμό, ωστόσο ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις, καταδεικνύοντας για ακόμη μια φορά ότι στο επιθετικό κομμάτι «πετούν φωτιές». Σκόραραν τουλάχιστον 2 γκολ στα τελευταία 9/10 ματς σε όλες τις διοργανώσεις, βρήκαν δίχτυα στα τελευταία 15/16! «Αυτή είναι η φιλοσοφία της ομάδας. Πάντα θα έχουμε τέσσερις επιθετικούς και μπακ να βοηθούν», εξήγησε σχετικά ο Πέδρο Μαρτίνς, που συμπλήρωσε: «Θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι και μοιρασμένο. Παρότι παίζουμε εκτός θα προσπαθήσουμε να κάνουμε πιο καλό ματς από εκείνο του Καραϊσκάκη. Να παίξουμε όπως στο πρώτο ημίχρονο με την Ντιναμό. Πιστεύουμε πως η ομάδα μπορεί να πετύχει κάτι πολύ καλό και πιστεύουμε και είμαστε σίγουροι πως μπορούμε να περάσουμε».

Δεν πρόλαβε τελικά ο Ελαμπντελαουί, τα προβλήματα όμως δε σταματούν εκεί, αφού ο Χριστοδουλόπουλος υπέστη ρήξη χιαστού και χάνει τη σεζόν, ο Βούκοβιτς έμεινε στην Αθήνα και ο Καμαρά είναι τιμωρημένος. Κάπως έτσι, θα δουν ενδεκάδα οι Τοροσίδης και Μπουχαλάκης, ενώ ο Μεριά θα μετατοπιστεί σε θέση στόπερ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 4-1 κόντρα στην ΑΕΚ.

Στατιστικό: Έρχεται από έξι σερί Over 3.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.