*Πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Θα ακολουθήσει ρεβάνς στην έδρα της Μπενφίκα. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Η Ντιναμό Κιέβου θα παίξει ως γηπεδούχος στο Λοτζ της Πολωνίας, λόγω της εμπόλεμης κατάστασης στην Ουκρανία.

*Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν πέρυσι στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, με την Μπενφικα να κερδίζει εντός έδρας (2-0) και το ματς της Ουκρανίας να λήγει 0-0. Η ομάδα της Πορτογαλίας έχει ρεκόρ 4-1-1 κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Η Ντιναμό Κιέβου δεν έχει σκοράρει πάνω από ένα γκολ στα τελευταία 10 εντός έδρας ματς στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (2-3-5).

*Στο 4-4-4 το εντός έδρας ρεκόρ της Ντιναμό Κιέβου κόντρα σε ομάδες της Πορτογαλίας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

*Η Μπενφίκα έχασε μόλις ένα απ’ τα τελευταία οκτώ εκτός έδρας ματς στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (3-4-1).

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΟΥΚΡΑΝΙΑ, 39)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-1 στην παράταση επί της Στουρμ Γκρατς για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Το 1-0 στο 27’ για τη Στουρμ Γκρατς, ισοφάρισε στο 97’ ο Βιβτσαρένκο για την Ντιναμό Κιέβου, στο 112’ το 1-2 απ’ τον Τσιγκάνκοφ. Με δέκα παίκτες απ’ το 105’ η Στουρμ Γκρατς.

Κάνει τρομερές υπερβάσεις μέχρι στιγμής, τη στιγμή που τίποτα δεν τη βοηθά. Στο ρόστερ έχουν απομείνει σχεδόν αποκλειστικά Ουκρανοί παίκτες, δεν παίζει εντός έδρας, δεν έχει πολλά ματς στα πόδια της, καθώς το εγχώριο πρωτάθλημα δεν έχει ξεκινήσει. Παρ’ όλα αυτά, έκανε την πρώτη έκπληξη κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, την οποία απέκλεισε στην παράταση εκτός έδρας (1-1 το 90λεπτο, στο 114’ το 1-2, έπαιζε με παίκτη παραπάνω απ’ το 53’) και συνέχισε με δεύτερη πρόκριση εναντίον της Στουρμ Γκρατς.

Επικράτησε 1-0 στο πρώτο ματς στην Πολωνία (τυπικά γηπεδούχος), εκεί είχε μόλις ένα σουτ στο στόχο, αλλά ανασταλτικά στάθηκε εξαιρετικά. Στη ρεβάνς υποχρεώθηκε ξανά σε παράταση, και εκεί πήρε αριθμητικό πλεονέκτημα και το εκμεταλλεύτηκε με την ανατροπή για το τελικό 1-2. Έχει εξασφαλίσει την παρουσία στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, αλλά όλοι θέλουν να παίξουν στο κορυφαίο επίπεδο, για λόγους που δεν αφορούν μόνο το ποδόσφαιρο.

“Κόντρα στην Μπενφίκα δεν μπορείς να παίξεις επιθετικά. Έχουν πολλούς ποιοτικούς παίκτες, που εκμεταλλεύονται τους χώρους. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Οι δύο ομάδες δε συγκρίνονται. Η Ντιναμό δεν μπορεί να κάνει μεταγραφές, δεν έχει έδρα, προπονούμαστε στο ίδιο γήπεδο με παιδιά, οι παίκτες μένουν σε ξενοδοχεία χωρίς τις οικογένειες τους. Ωστόσο, παρά τις δυσκολίες, έχουμε πετύχει πολλά και πιστεύουμε στην πρόκριση”, είπε ο κόουτς Λουτσέσκου. Τιμωρημένοι οι πολύτιμοι Χαρμάς και Σίντορτσκου, δύο απ’ τους πιο έμπειρους παίκτες του ρόστερ.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Μετρά 4/4 Under 2.5 στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ.

*Σκόραρε στα 3/4 ματς στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ (μαζί με την παράταση).

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ, 27)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 1-0 επί της Κάζα Πια για το πρωτάθλημα. Το γκολ ο Γκονσάλο Ράμος στο 58’, έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις.

Η εποχή Σμιντ έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά για την Μπενφίκα, που σκορπά τον “τρόμο” με την εικόνα της στα πρώτα επίσημα παιχνίδια. Διέλυσε τη Μίντιλαντ στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ με όμορφο ποδόσφαιρο και αρκετά γκολ, “καθάρισε” την πρόκριση απ’ το πρώτο ματς στη Λισαβόνα. Εκεί οι παίκτες των “αετών” έδωσαν παράσταση, το τελικό 4-1 δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα, το σκορ θα μπορούσε να είναι πιο ευρύ.

Εξαιρετική και στη ρεβάνς η Μπενφίκα, σκόραρε με άνεση τρία γκολ στη Δανία και επικράτησε 3-1, μέχρι στιγμής έχει βρει δίχτυα 12 φορές σε τέσσερα ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις, ενώ έβγαλε συνολικά 67 τελικές προσπάθειες, ήτοι περίπου 17 ανά παιχνίδι! Στο πρωτάθλημα κέρδισε 4-0 την Αρούκα, ενώ το Σάββατο επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Κάζα Πία, σε ματς που δεν είχε τρομερό τέμπο, αλλά ήταν ανώτερη του αντιπάλου. Σκόραρε ξανά ο επιθετικός Ράμος, που σημείωσε χατ-τρικ στο 4-1 επί της Μίντιλαντ.

“Θέλουμε να παίξουμε το ποδόσφαιρο μας. Έχουμε δείξει ότι μπορούμε να κάνουμε ωραία πράγματα, αξίζουμε να είμαστε στους ομίλους. Η Ντιναμό είναι καλή ομάδα, σκληρή και ανθεκτική, την οποία σεβόμαστε”, είπε ο κόουτς Σμιντ. Δε βγήκε για προπόνηση στο διάστημα της παρουσίας των εκπροσώπων του Τύπου ο επιθετικός Ράμος, ο οποίος μάλλον όμως θα είναι διαθέσιμος. Το όνομα του γράφεται διαρκώς για μεταγραφή στην Πρέμιερ Λιγκ και πιο συγκεκριμένα, στη Γουλβς. Διαθέσιμος ο εξτρέμ Νέρες.