* 6η αγωνιστική

* Ο αγώνας διεξάγεται σε ουδέτερο γήπεδο, στην Κρακοβία

* H Ντινάμο Κιέβου είναι εντελώς αδιάφορη, δεν προλαβαίνει ούτε την 3η θέση

* Η Φενέρμπαχτσε έχει εξασφαλισμένη θέση στην πρώτη 2αδα, με ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από την Ρεν κατακτά την 1η θέση. Σε ενδεχόμενο νίκης και των δύο η πρωτιά θα κριθεί στη διαφορά τερμάτων με τους Τούρκους να είναι στο +1.

* Στον Α’ γύρο (08/09): Φενέρμπαχτσε – Ντινάμο Κιέβου 2-1

* Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και στα προκριματικά του Champions League τον Ιούλιο με την Ντινάμο να παίρνει την πρόκριση με ισοπαλία 0-0 στην Πολωνία και νίκη (1-2) στην παράταση στην Τουρκία.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

NTINAMO KIEBOY

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Κρίβμπας. Ο Βανάτ άνοιξε το σκορ για την Ντινάμο στο 20’, δύο λεπτά αργότερα ο Μπουγιάλσκι έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και αφού ο Τσιγκάνκοφ έχασε πέναλτι στο 58’, ο Μπουγιάλσκι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 59’.

Μεγάλη απογοήτευση η πορεία της Ντινάμο στον όμιλο του Europa League, δεν μπήκε ποτέ στην διεκδίκηση της πρόκρισης και το ευρωπαϊκό ταξίδι τελειώνει σήμερα στην Κρακοβία. Πάλεψε την περασμένη Πέμπτη στη Λάρνακα με την ΑΕΚ, ακόμα κι όταν όλα έμοιαζαν τελειωμένα στο 3-1 των Κυπρίων και ισοφάρισε στο τέλος με δύο γκολ του έμπειρου Γκαρμάς.

Δεν έχει ξεκινήσει καλά ούτε στο ουκρανικό πρωτάθλημα, είναι 8η με ρεκόρ 4-1-3, διατηρήθηκε στο -12 από την κορυφή με την κυριακάτικη νίκη απέναντι σε μία από τις πλέον αδύναμες ομάδες της κατηγορίας.

Για το γόητρο θα αγωνιστεί σήμερα, αφού δεν έχει βαθμολογικό κίνητρο, ο Λουτσέσκου αναμένεται να κάνει rotation, αφού πλέον προέχει η αναρρίχησή της στα εγχώρια.

Σταθερές οι απουσίες που έχει να διαχειριστεί ο πολύπειρος Ρουμάνος τεχνικός, παραμένουν εκτός ο τερματοφύλακας Μπόικο, ο ποιοτικός χαφ Σαπαρένκο, ο αριστερός μπακ Ντούμπιντσακ και ο φορ Σουπριάχα. Επέστρεψε στις προπονήσεις ο βασικός τερματοφύλακας Μπούστσαν.

NTINAMO KIEBOY ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Δέχθηκε γκολ και στα 6 τελευταία παιχνίδια ως γηπεδούχος στο Europa League.

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (2-5) επί της Ιστανμπούλσπορ. Ο Μπατσουαγί άνοιξε το σκορ για τη Φενέρμπαχτσε με πέναλτι στο 18ο λεπτό, ο Καχβετσί έκανε το 0-2 στο 36’. Ο Τοπαλί μείωσε για την Ιστανμπούλσπορ στο 48’, ο Μπατσουαγί έκανε το 1-3 δευτερόλεπτα αργότερα. Ο Τοπαλία μείωσε εκ νέου στο 67’, αλλά οι Βαλένσια (86’) και Μπατσουαγί (88’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Η εντυπωσιακή πορεία της Φενέρ συνεχίστηκε και την Κυριακή με το χορταστικό πέρασμα από το κοντινό Ολυμπιακό Στάδιο, όπου έκανε την 4η διαδοχική της νίκη για το πρωτάθλημα, παραμένοντας στην κορυφή! Αφεντικό απέναντι στην Ιστανμπούλσπορ, ορεξάτη δημιουργικά και πάλι, δεν απειλήθηκε παρότι μείωσαν δις οι γηπεδούχοι. Πρωταγωνιστής ο Μπατσουαγί με χατ τρικ και ασίστ!

Αήττητη στα 12 τελευταία παιχνίδια της (9-3-0), ανεξαρτήτως διοργάνωσης, μόλις μία ήττα έχει γνωρίσει στα 20 τελευταία! Σκόραρε 8 φορές μέσα σε τρεις μέρες και σήμερα ενδεχομένως να χρειαστεί ξανά μεγάλο σκορ για να κατακτήσει την 1η θέση. Πριν μία εβδομάδα έκανε επική επιστροφή απέναντι στη Ρεν, δεν κατέρρευσε μετά το εφιαλτικό πρώτο μισάωρο που έφερε το 0-3, μείωσε από στατικές φάσεις και ισοφάρισε σε 3-3 με το αδιάκοπο repress στο τέλος να αποφέρει καρπούς.

Την Κυριακή ο κόουτς Ζεσούς αναγκάστηκε να γυρίσει το σύστημα σε 4-4-2 αφού λιγόστεψαν οι επιλογές στα στόπερ, με τους Ενρίκε και Πέρες τραυματίες. Αμφότεροι παραμένουν εκτός, άρα πιθανότατα θα διατηρηθεί το σχήμα. Τραυματίες είναι και οι Γιαντάς (χαφ) και Ρόσι (εξτρέμ/φορ). Εκτος ευρωπαϊκής λίστας οι Ντουρσούν (φορ), Μπρούμα (εξτρέμ), Λέμος (στόπερ), Σανγκαρέ (δεξί μπακ/χαφ).