*10η αγωνιστική

*Περιορισμένος αριθμός θεατών.

*2-3 γκολ στα 9/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΔΡΕΣΔΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τέσσερις ήττες σε πέντε αγωνιστικές γνώρισε η Ντιναμό Δρέσδης, πιο πρόσφατη αυτή στο Αμβούργο με αντίπαλο την Σαν Πάουλι (3-0) πριν από δύο βδομάδες. Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα, μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας το 1-0 πριν καλά – καλά τη συμπλήρωση ενός λεπτού. Συνέχισαν να πιέζουν στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας δίκαια στο “τρίποντο”.

“Φυσικά και θέλουμε να αποτελέσουμε την πρώτη ομάδα που θα νικήσει τη Νυρεμβέργη, ανυπομονούμε για τη μεταξύ μας αναμέτρηση”, είπε ο προπονητής Σμιντ. Οι “κιτρινόμαυροι” πανηγύρισαν μόλις μία νίκη σε 14 αναμετρήσεις με αντίπαλο τη Νυρεμβέργη: Τον Ιανουάριο 2017 εκτός έδρας με 2-1.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 4-0 της Βικτόρια Βερολίνου σε φιλικό.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΔΡΕΣΔΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Betshop)

*NG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Νυρεμβέργη αποτελεί τη μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος μετά από εννέα αναμετρήσεις (3-6-0). Πριν την διακοπή για τις Εθνικές μοιράστηκε από ένα βαθμό με το Αννόβερο (0-0 εντός). Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και σκόραραν στο 66′ με τον Κράους, προτού ο VAR ακυρώσει το γκολ ως οφσάιντ. Στο 79′ έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, γεγονός που δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν στον χρόνο που απέμενε οι φιλοξενούμενοι.

“Η Ντιναμό Δρέσδης ξεκίνησε δυνατά το πρωτάθλημα, πιστεύω πως βρίσκεται σε καλή ψυχολογική κατάσταση και θα έχει τους οπαδούς στο πλευρό της. Θα έχουμε δύσκολο έργο”, είπε ο προπονητής Κλάους. Η Νυρεμβέργη δεν έχει ηττηθεί ποτέ στην έδρα της Ντιναμό Δρέσδης, μετρώντας τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 7-0 από την Ίνγκολσταντ σε φιλικό.