20η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Κραϊόβα – Ντιναμό Βουκουρεστίου 3-0

ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Ισόπαλη 1-1 στην έδρα της Χέρμανσταντ αναδείχθηκε την προηγούμενη αγωνιστική η Ντιναμό. Προηγήθηκε στο 9’ (0-1), δέχθηκε την ισοφάριση στο 32’ (1-1) και σε ισορροπημένο παιχνίδι στη συνέχεια, δεν απείλησε ιδιαίτερα, ούτε όμως κινδύνεψε με το 1-1 να κρίνεται απόλυτα δίκαιο αποτέλεσμα. Βαθμός για την Ντιναμό, μετά από δύο διαδοχικές ήττες από τις Βιτορούλ (4-1) και Κλουζ (0-3), συμπλήρωσε πέντε αγωνιστικές που αγνοεί τη νίκη (0-3-2), μετρώντας μόλις μια στις 13 πρόσφατες αγωνιστικές (1-6-6), αυτή επί της ουραγού Βολουντάρι (0-1). Παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία είναι στο -8 απ’ την «εξάδα» και το έργο της δυσκολεύει ολοένα και περισσότερο να συμμετάσχει στα πλέι οφ. Εντός έδρας μετράει 3-4-2 με 9-10 τέρματα, τα έξι απ’ τα επτά πιο πρόσφατα συνοδεύτηκαν από 2-3 γκολ. Δεν προέκυψαν αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Χέρμανσταντ.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα απ’ τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan)

Το Ντιναμό Βουκουρεστίου – Κραϊόβα παίζει στον Stoiximan

ΚΡΑΪΟΒΑ

Από την άλλη πλευρά, η Κραϊόβα συνέχισε στο δρόμο των επιτυχιών, επικρατώντας 3-1 της Βολουντάρι εντός έδρας. Έμεινε πίσω στο 11’ (0-1), ισοφάρισε στο 26’ (1-1), έκανε την ανατροπή με πέναλτι στο φινάλε του πρώτου μέρους (2-1 στο 45’+2’). Στο δεύτερο ημίχρονο ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 89’ και τελείωσε το παιχνίδι με τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις (3-1 στο 91’).

Τρίτη σερί νίκη για την Κραϊόβα, μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν κόντρα στις Ντουναρέα Καλαράσι (1-0) και Κονκόρντια (1-3), μετράει μια ήττα στις 11 πρόσφατες αγωνιστικές (7-3-1), αυτή από την Μποτοσάνι (2-1). Ανέβηκε στην τρίτη θέση και στους 35 πόντους, στο -2 απ’ τη Στεάουα και στο -5 απ’ την Κλουζ, έχει αποκτήσει επίσης καλή διαφορά από την έβδομη θέση και η συμμετοχή της στα πλέι οφ θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ 4-1-3 με 17-8 τέρματα. Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Γκάρντος (Αμυντικός, 4, 0) και Μάρκοβιτς (Επιθετικός, 4, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Βολουντάρι.

Στατιστικό: Over 2.5 οι επτά απ’ τις οκτώ πρόσφατες έξοδοι της Κραϊόβα στο πρωτάθλημα.