*20η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Ντέρι – Μποέμιανς 0-1, Μποέμιανς – Ντέρι 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Ιρλανδίας

ΝΤΕΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Ντέρι έχασε 4-1 εκτός έδρας από την Σεντ Πάτρικς, σε έναν αγώνα που απλά μείωσε με τον Κάβαναχ στο 65ο λεπτό, σε 2-1, έχοντας βρεθεί να χάνει με 2-0 από γκολ των ΜσκΓκραθ (36’), Ντόιλ (62’). Αλλά πολύ γρήγορα δέχθηκε δύο γκολ ακόμη από τους Φόρεστερ (67’), Ντόιλ (79’).

Η Ντέρι ηττήθηκε με το “βαρύ” 4-1 εκτός έδρας από την Σεντ Πάτρικς, με την άμυνα της, που ήταν η καλύτερη της κατηγορίας ως αυτό το παιχνίδι, να δέχεται τέσσερα γκολ. Μάλιστα πρώτη φορά δέχθηκε πάνω από δύο τέρματα! Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της στους τρεις τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει, από τότε δηλαδή που πάτησε κορυφή στο βαθμολογικό πίνακα.

Πλέον έχει υποχωρήσει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α’ Ιρλανδίας, μένοντας ακόμη πιο πίσω, στο -4 συγκεκριμένα, από την πρώτη θέση,  ενώ είναι στο +2 από την τέταρτη θέση που δεν οδηγεί σε κάποιον ευρωπαϊκό θεσμό την επόμενη σεζόν, εκεί που είναι η σημερινή της αντίπαλος.

O επιθετικός Γουίλαν χάνει το υπόλοιπο της σεζόν, ενώ χτύπησε και ο αρχηγός της, ο μέσος Πάτρικ ΜακΕλενεϊ που θα λείψει σίγουρα απόψε.

Ντέρι Στατιστικά

*Εχει 7/9 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 9/11 under 2,5 εντός έδρας στη σεζόν.

*Εχει 9/11 N/G εντός έδρας στη σεζόν

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Η Μποέμιανς ηττήθηκε 2-1 εκτός έδρας από την Κορκ, παρόλο που ισοφάρισε με τον ΜακΝτόνελ στο 87ο λεπτό, το γκολ που είχε δεχθεί από τον Χίλι στο 73’. Μάλιστα είχε και δοκάρι λίγο πριν ισοφαρίσει, αλλά δεν άντεξε ούτε ένα λεπτό, με το δεύτερο τέρμα να το δέχεται από τον Κρέζιτς σχεδόν με τη σέντρα μετά το δικό της τέρμα.

Η Μποέμιανς έχασε ξανά, έπειτα από τρεις αγώνες, με 2-1 εκτός έδρας από την Κορκ, αν και έδειξε να πλησιάζει πολύ κοντά στον έναν βαθμό. Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από τρεις αγώνες, αλλά έχει μόνο μία νίκη στους πέντε πιο πρόσφατους, καμία στους τέσσερις τελευταίους εκτός, όπου έχει από δύο ισοπαλίες και ήττες.

Επεσε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -2 από την δεύτερη θέση και τη σημερινή της αντίπαλο αλλά και από την 3η και τελευταία που οδηγεί σε κάποιο ευρωπαϊκό εισιτήριο του χρόνου. Αλλά έμεινε και στο -6 από την κορυφή,  Ομως έχει έναν αγώνα λιγότερο απ΄ όλες αυτές τις ομάδες.

Ο επιθετικός Γουίλιαμς παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού, αλλά δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα στην ομάδα.