* 5η αγωνιστική.

* Μοναδική συνάντηση στη σύγχρονη ιστορία τους, το 3-0 της Ρίβερ στην έδρα της Ριέστρα για το φετινό Κόπα ντε λα Λίγκα (12/02).

ΡΙΕΣΤΡΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από τη Ράσινγκ εκτός έδρας με 1-0, από το γκολ του Σολάρι στην τελευταία φάση του αγώνα.

Συνεχίζεται η αγωνιστική κατρακύλα. Κρατούσε το βαθμό της ισοπαλίας μέχρι και τα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων και μάλιστα απέναντι στην πιο φορμαρισμένη ομάδα στην κατηγορία, λύγισε από ένα πολύ ωραίο συνδυασμό των αντιπάλων, στον οποίον δεν μπόρεσε να βρει απάντηση.

Πιο κοντά στην τελευταία θέση της βαθμολογίας των μέσων όρων, χαμηλά και στη συνολική, αλλά εκεί έχει μεγάλη διαφορά από την τελευταία Τίγκρε, της τάξης των δέκα βαθμών. Όπως και να ‘χει, χρειάζεται έστω τον έναν βαθμό απέναντι στη Ρίβερ και γι’ αυτό θα παλέψει κατα βάση, να μην κάνει κι άλλη ήττα.

Ριέστρα Στατιστικά

* Ηττήθηκε χωρίς να πετύχει γκολ στα 4 τελευταία.

* Τρέχει σερί με 7 under 2,5, τα 6 με N/G.

ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 3-1 εντός την Τίγκρε. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Μπόρχα (13’), ισοφαρίστηκε με τον ίδιο τρόπο από τον Μαρόνι (45’+2), πήρε τη νίκη με άλλα δύο γκολ από τον Μπόρχα στην επανάληψη (53’, 59’ πεν.).

Επέστρεψε στις νίκες και στο πρωτάθλημα απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας, Τίγκρε. Δεν αιφνιδιάστηκε από την ισοφάριση σε ένα πολύ κομβικό χρονικό σημείο, την εκπνοή του πρώτου μέρους, μπήκε στην επανάληψη με τη βεβαιότητα ότι οι τρεις βαθμοί είναι δικοί της και το έδειξε “καθαρίζοντας” το παιχνίδι πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Ακόμα να ηρεμήσουν πλήρως τα πράγματα όσον αφορά τον Ντεμιτσέλις. Εξακολουθεί να δέχεται κριτική από μια μικρή μερίδα κόσμου ο κόουτς, θα εξαλειφθεί μόνο αν η ομάδα του πάρει τη νίκη επί της Ριέστρα και πάει στη διακοπή στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Με πολύ σημαντικές απουσίες, μη διαθέσιμοι οι τρεις διεθνείς που λείπουν με τις εθνικές τους ομάδες, ο πρώτος γκολκίπερ Αρμάνι, ο μπακ Πάουλο Ντίας και ο πρώτος της σκόρερ, Μιγκέλ Μπόρχα. Τραυματίας ο μπακ Σαντ’Άννα, επιστρέφουν οι μέσοι Κρανεβίτερ και Λανσίνι.

Ρίβερ Πλέιτ Στατιστικά

* Πέτυχε πρώτη γκολ στα 8/9 τελευταία.

* Δεν έχει νίκη στα 3 τελευταία εκτός, στο πιο πρόσφατο ηττήθηκε από την Αρχεντίνος με 1-0.