*14η αγωνιστική

* 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια ήταν under 2.5.

* no/goal  τα 3/5 τελευταία  παιχνίδια των δυο ομάδων.

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΠΑΣΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 2-3 απέναντι στην Λα Εκιδάδ. Το σκορ θα ανοίξει για τους γηπεδούχους ο Μορένο στο 34ο λεπτό, για να απαντήσουν άμεσα οι φιλοξενούμενοι με τον Μπονέ στο 38ο λεπτό. Σκορ ημιχρόνου 1-1 στην επανάληψη ο Σαμπάγκ θα δώσει εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 52΄, για να φτάσουν στην ολική ανατροπή οι φιλοξενούμενοι με τον Εστάτσιο στο 58΄ και Εσκαλάντε στο 92΄ διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-3.

Δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα του Τόρες που αρχίζει να παίρνει μπρος ξανά μετά τις δυο κολλητές ήττες που είχε κάνει. Καλύτερο ξεκίνημα για τους γηπεδούχους αφού θα πάρουν από νωρίς τα ηνία του παιχνιδιού και να είναι αυτοί που θα επισκέπτονται με μεγαλύτερη συχνότητα τα αντίπαλα καρέ, και θα δουν αυτή τους η πίεση να πιάνει τόπο μιας και θα βρουν το γκολ στο 34ο λεπτό με τον Μορένο να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Τσεβάρα να αδειάζει με πολύ ωραία προσποίηση τον αντίπαλο και με ένα δυνατό αριστερό σουτ να μην δυσκολεύεται να κάνει το 1-0, άμεση θα είναι η απάντηση της Ντεπόρτιβο αφού 4 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 38ο λεπτό θα εκμεταλλευτεί την παιδική τοποθέτηση που υπήρχε στη άμυνα της Λα Εκιδάδ με τον Μπονέ να πλασάρει σωστά για το 1-1, σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 52΄ οι γηπεδούχοι θα πάρουν εκ νέου το προβάδισμα μετά από την μπαλιά του Αγκρόν στην πλάτη της άμυνας της Πάστο, με τον Σαμπάγκ να είναι ψύχραιμος και με ιδανικό πλάσε στο παραθυράκι της εστίας του Μαρτίνεζ να κάνει το 2-1, άμεση ήταν πάλι η απάντηση των φιλοξενούμενων αφού θα ξανά φέρουν το ματς στα ίσα με τον Εστάτσιο στο 58ο λεπτό ύστερα από εκτέλεση φάουλ θα δει την μπάλα και να κοντράρει αλλά τελικά να καταλήγει στα δίχτυα της Εκιδάδ, από μια αποβολή θα έχουμε για τις δυο ομάδες αφού στο 69΄ θα αποβληθεί ο Τσεβάρα στο για τους γηπεδούχους και ο Κιντέρο στο 70΄ για τους φιλοξενούμενους. Την μεγάλη νίκη στην Πάστο θα χαρίσει ο Εσκαλάντε στο 92΄. Τραυματίες συνεχίζουν οι Βάσκες, Οσπιταλέτσε, Ορντόνιες, Βαλόγιες. Εκτός λόγω αποβολής ο Κιντέρο, ενώ αμφίβολος είναι ο Εσκαλάντε. Εξέτισε την ποινή τους και είναι διαθέσιμος ο Μεντίνα.

Ντεπορτίβο Πάστο Στατιστικά

*4/5 παιχνίδια τελευταία με goal/goal.

*4/5 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ.

ΚΟΡΤΟΥΛΟΥΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-0 απέναντι στην Ντεπορτίβο Κάλι, το σκορ θα ανοίξει για τους γηπεδούχους ο Γκουισάο στο 19ο λεπτό, για να κάνει το 2-0 για την Κορτουλούα ο Μερκάδο στο79΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στοπ έβαλε στον αγωνιστικό κατήφορο με ιδανικό και νικηφόρο το ντεμπούτο του ο Βελάσκο στον πάγκο της, επικρατώντας με 2-0 εντός έδρας της Ντεπόρτιβο Κάλι. Το παιχνίδι διακόπηκε 10 λεπτά πριν το φινάλε αφού οι οπαδοί της Κάλι εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο ώστε να επιτεθούν σε παίκτες και παράγοντες της ομάδας τους.

Δεν μπήκε καθόλου καλά στην αναμέτρηση κάνοντας ένα πολύ μουδιασμένο ξεκίνημα αφού μόλις στο 7ο λεπτό δέχτηκε το 0-1 το οποίο για καλή της τύχη σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η αντίδραση της πάντως ήταν άμεση και 12 λεπτά αργότερα πήρε προβάδισμα με τον Γκουισάο στο 19ο λεπτό και έτσι έφερε το παιχνίδι αρκετά στα μέτρα της, θα έλεγε κανείς πως έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι για τα δεδομένα της ως τώρα στο Κλαουζούρα, η πίεση της πάνω στην μπάλα και η δημιουργίας έβαλαν δύσκολα στους φιλοξενούμενους και εν τέλει να βρίσκει το 2-0 στο 79’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μερκάδο. Μοναδικός ο μπακ Βιγιαλόμπος.