19η Αγωνιστική

Πρώτος γύρος: Έμελεκ – Ντεπορτίβο Κουένκα 4-1

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΚΟΥΕΝΚΑ

Με την εικόνα που παρουσίασε κόντρα στην Ιντεπεντιέντε, η Κουένκα δεν θα μπορούσε να ελπίζει σε πολλά περισσότερα, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 την προηγούμενη αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι απέβαλαν από την αρχή το ξεκίνημα τους και προηγήθηκαν μόλις στο 2′ με τον Άρσε, ενώ στο 15′ ο Μεχία έκανε το 2-0. Η Κουένκα προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στο 52′ σε 2-1, στις καθυστερήσεις όμως του αγώνα οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό 2-1.

Το συγκρότημα του Σίλβα δεν μπόρεσε έτσι να “χτίσει” ένα αήττητο σερί στη νίκη επί της Ντελφίν, που είναι η μόλις δεύτερη συνολικά νίκη του φέτος στο πρωτάθλημα. Σταθερά στην προτελευταία θέση της κατηγορίας η Κουένκα, που τέθηκε από νωρίς εκτός στόχων, πετώντας λευκή πετσέτα.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 3-1 από την Ιντεπεντιέντε γνώρισε η η Κουένκα την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: g/g τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

Το Ντεπορτίβο Κουένκα – Έμελεκ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΕΜΕΛΕΚ

Κατώτερη των περιστάσεων εμφανίστηκε στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής η Έμελεκ, που γνώρισε εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Κατόλικα. Παρουσίασε κακό πρόσωπο στο πρώτο μέρος και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 2-0. Προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε με τέρματα των Ανγκούλο (70′) και Ορεχουέλα (72′), στις καθυστερήσεις όμως η Κατόλικα “κλείδωσε” τη νίκη. Το συγκρότημα του Σόσο δεν μπόρεσε έτσι να δώσει συνέχεια στο αήττητο σερί πέντε αναμετρήσεων που έτρεχε στο πρωτάθλημα (3-2-0) και υποχώρησε στο -5 από τη 2η θέση τέσσερις στροφές πριν το φινάλε. Εκτός έδρας δυσκολεύεται αρκετά, με την Έμελεκ να μετρά μια ήττα στις επτά τελευταίες εξόδους της, “καίγεται” ωστόσο σήμερα για βαθμούς και θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την κακή κατάσταση της αντιπάλους της. Στο αγωνιστικό κομμάτι τεστ ετοιμότητας θα περάσει ο μπακ Μπανγκουί, τη στιγμή που δεν αναφέρθηκαν άλλα προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 2-3 από την Κατόλικα γνώρισε η Έμελεκ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Goalbet).