*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (2-6-2).

ΝΤΕΠΟΡΤΕΣ ΠΕΡΕΪΡΑ

Προηγούμενο ματς: Πήρε την παρθενική της νίκη στο Λιμπερταδόρες, αφού επικράτησε οριακά με 2-1 της Μονάγας εντός έδρας μεσοβδόμαδα. Ο Ραμίρεζ άνοιξε το σκορ στο 20′, ενώ ο Φόρι διπλασίασε τα τέρματα της πρωταθλήτριας στο 41′. Η αντίπαλος απλώς μείωσε στο 65′.

Μεγάλη η ικανοποίηση για την συνολικότερη παρουσία της στο Λιμπερταδόρες αλλά και το γεγονός πως πανηγύρισε την παρθενική της νίκη στον θεσμό. Το βάρος της έχει πέσει αποκλειστικά εκεί και αυτό φαίνεται από την κάκιστη παρουσία της στο Απερτούρα, όπου έχει μόλις μία νίκη στα τελευταία έντεκα παιχνίδια της (1-6-4). Στο πιο πρόσφατο, έχασε με 2-0 εκτός έδρας από την ανεβασμένη Εκιδάδ. Τραυματίες οι Καμπρέρα, Γκουτίερες και Βάσκεζ.

Ντεπόρτες Περέιρα Στατιστικά

*7/9 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

INTEΠ. ΜΕΝΤΕΓΙΝ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 4-2 της Μετροπολιτάνος εντός έδρας για το κόπα Λιμπερταδόρες. Καταιγιστική από το πρώτο λεπτό, όταν και άνοιξε το σκορ, κατάφερε να σημειώσει άλλα τρία γκολ μέχρι το 45′. Δέχτηκε προσωρινή ισοφάριση στο 15′ ενώ στην επανάληψη η αντίπαλος βρήκε το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις (90+2′).

Στο πρωτάθλημα, πραγματοποίησε τραγική εμφάνιση και έχασε στο μεγάλο ντέρμπι απέναντι στην Ατλέτικο Νασιονάλ με 1-3, παιχνίδι το οποίο στιγματίστηκε από σοβαρά επεισόδια ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων μετά την λήξη του, που με την σειρά τους έφεραν νεκρούς και τραυματίες. Κινδυνεύει με βαριά καμπάνα έδρας. Το αποτέλεσμα αυτό ήρθε σε πλήρη αντίδραση με τα όσα είχε δείξει στα τρία παιχνίδια που είχαν προηγηθεί, αφού έθεσε τέλος σε ένα νικηφόρο σερί. Τραυματίστηκε σοβαρά και χάνει την σεζόν ο εξτρέμ Πάρντο, εκτός και ο στόπερ Τέγκουε.