2η αγωνιστική

*Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΝΤΕΓΚΕΡΦΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Χάμαρμπι, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 22′ και παρότι ισοφάρισε έξι λεπτά αργότερα με τον Γκράβιους, στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (60′, 62′).

Χειρότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να περιμένει στη σεζόν η Ντέγκερφορς. Για την ακρίβεια, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα των Τομπίας Σόλμπεργκ και Αντρέας Χόλμπεργκ φιλοξενήθηκε από τη Χάμαρμπι, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 3-1. Ήταν αρκετά ανταγωνιστική μέχρι και την ανάπαυλα, ισοφαρίζοντας μάλιστα προσωρινά σε 1-1, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο παραδόθηκε στην ανωτερότητα της αντιπάλου της και δεν απέφυγε τα χειρότερα. Ψάχνει τώρα την αντίδραση της, έχοντας και τη βοήθεια του κόσμου στο πλευρό της. Εκτός μάχης βρίσκονται οι Άλμπιν Μέρφελντ και Νίκολα Τζούρτζιτς.

Ντέγκερφορς Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 5/6 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της ΑΪΚ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Μποάκι (16′) και Βίκτορ Γκράνατ (56′), για να δεχθεί τη μείωση με τη συμπλήρωση μιας ώρας.

Με νίκη συνδύασε την επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία η Χάλμσταντ, μετά από ένα χρόνο απουσίας από αυτή. Στην πρεμιέρα, η ομάδα του Μάγκνους Χάγκλουντ υποδέχθηκε την ΑΪΚ, κόντρα στην οποία κατάφερε να επικρατήσει με 2-1. Μπορεί να είχε λιγότερες ευκαιρίες, ωστόσο ήταν αρκετά πιο εύστοχη για να πάρει σαφές προβάδισμα. Παρότι δέχθηκε τη μείωση, στην πορεία άντεξε στην πίεση και απέφυγε πιθανή απώλεια. Με την ψυχολογία να είναι στα ύψη μετά και από αυτή την απρόσμενη νίκη, ευελπιστεί σε κάτι το θετικό και σήμερα.