22η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Εσκιλστούνα – Ντέγκερφορς 3-0

ΝΤΕΓΚΕΡΦΟΡΣ

Ισόπαλη 1-1 στην έδρα της με την πρωτοπόρο Χέλσινγκμποργκ αναδείχθηκε την περασμένη αγωνιστική η Ντέγκερφορς. Κατώτερη από την αντίπαλο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, θα έπρεπε να έχανε από το πρώτο ημίχρονο, έμεινε τελικά πίσω στο σκορ στο 62’ (0-1), στο φινάλε κατάφερε να κλέψει το βαθμό στις καθυστερήσεις της συνάντησης (1-1 στο 93’). Δεύτερη αγωνιστική που αγνοεί τη νίκη η Ντέγκερφορς, μετά την ήττα που προηγήθηκε από τη Φάλκενμπεργκ (4-1), ανέβηκε στην έκτη θέση και στους 32 πόντους, στο -9 απ’ τα μπαράζ ανόδου, ενώ έχει ξεφύγει στους 13 πόντους απ’ τα μπαράζ παραμονής. Εντός έδρας μετράει απολογισμό πέντε νίκες, μια ισοπαλία και τρεις ήττες με 16-12 τέρματα. Παραμένει στα πιτς ο Νίλσον (Μέσος, 5, 0), επιστρέφει ο Γιέρναπ (Μέσος, 11, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Χέλσινγκμποργκ.

Στατιστικό: G/G τα επτά τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στην Betshop)

Το Ντέγκερφορς – Εσκιλστούνα παίζει στην Betshop

ΕΣΚΙΛΣΤΟΥΝΑ

Από την άλλη πλευρά, η Εσκιλστούνα έδωσε συνέχεια στις πειστικές και σοβαρές εμφανίσεις, κάμπτοντας την αντίσταση της ΓΚΑΪΣ (2-1 εντός έδρας). Καλύτερη από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα, προηγήθηκε στο 10’ (1-0), ισοφαρίστηκε από το πουθενά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (1-1 στο 45’+2’). Στην επανάληψη αύξησε την πίεσή της, έχασε πολλές ευκαιρίες και δικαιώθηκε για την επιμονή της στο 86’ της συνάντησης (2-1).

Τρίτη σερί νίκη για την Εσκιλστούνα, μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν επί των Γιόνσεπινγκ (1-0) και Νόρμπι (0-2), παρέμεινε αήττητη για όγδοο διαδοχικό παιχνίδι (4-4-0), μετρώντας μόλις μια ήττα στις 19 πρόσφατες αγωνιστικές (11-7-1), αυτή από την Χάλμσταντ (2-1). Διατηρήθηκε στην τρίτη θέση με 41 πόντους, αύξησε στους τέσσερις τη διαφορά από την τέταρτη θέση, ενώ βρίσκεται πέντε πόντους μακριά από την απευθείας άνοδο. Διαθέτει επίσης την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με δέκα γκολ παθητικό. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ 4-4-2 με επιμέρους σκορ 9-5. Αμφίβολος με τις πιθανότητες υπέρ του ο Αγιέτι (Επιθετικός, 3, 1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της ΓΚΑΪΣ.

Στατιστικό: Under 2.5 οι τέσσερις πρόσφατες έξοδοι της Εσκιλστούνα στο πρωτάθλημα.