* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (18/02): Ντεφένσα – Ράσινγκ 2-2

ΝΤΕΦΕΝΣΑ Ι ΧΟΥΣΤΙΣΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Πλατένσε.

Έμεινε όρθια στο Βισέντε Λόπες το Σάββατο, επέκτεινε το αήττητο σερί της στα τέσσερα παιχνίδια (3-1-0) και διατηρήθηκε εντός θέσεων για το επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, στο δεύτερο παιχνίδι του Βακάρι στον πάγκο της.

Με δόση τύχης πήρε τον πόντο από την Πλατένσε, απειλήθηκε αρκετές φορές, γλίτωσε σε δύο καθαρές ευκαιρίες των γηπεδούχων στο φινάλε του αγώνα. Λιγοστές οι δικές της απειλές.

Δεν έχει αλλάξει πολλά ο νέος κόουτς στο σχήμα και στον τρόπο παιχνιδιού, συνεχίζει στο “μονοπάτι” του Μπεκασέσε.

ΝΤΕΦΕΝΣΑ Ι ΧΟΥΣΤΙΣΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/8 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΡΑΣΙΝΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-3) επί της Ροσάριο Σεντράλ. Ο Αλκαράς άνοιξε το σκορ για την Ράσινγκ στο 8ο λεπτό, αλλά η Σεντράλ ανέτρεψε το σκορ με Αλμάδα (19’), Μπουονανότε (24’) και Βελίς (34’). Αντέδρασε η Ράσινγκ και γύρισε με το σειρά της το παιχνίδι, σκόρερ οι Βέκιο (65’), Ρομέρο (68’) και Μορένο (91’).

Ζωντανή στο κυνήγι του πρωταθλήματος η Ράσινγκ, με back to back εντός έδρας ανατροπές! Έφτασε τις τέσσερις διαδοχικές νίκες, μείωσε σε απόσταση βολής από την κορυφή της LPF και βγάζει χαρακτήρα στα δύσκολα.

Όπως συνηθίζει μπήκε δυνατά στο “Σιλίντρο” την Παρασκευή, εξαργύρωσε την αρχική της πίεση με ένα πολύ τυχερό γκολ, αλλά το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο έγινε εφιάλτης. Έδωσε μέτρα μετά το προβάδισμά της για να ισοφαριστεί και στη φούρια να ανακτήσει τα ηνία δέχθηκε δύο ακόμη τέρματα στο transition. Το πίστεψε όμως, επέστρεψε δριμύτερη από την ανάπαυλα, κυριάρχησε, έβαλε την Σεντράλ μέσα στην περιοχή και το γύρισε το ματς με πρωταγωνιστή τον επιτελικό Βέκιο, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 46’.

Συμπλήρωσαν κάρτες ο βασικός στόπερ Σιγκάλι και ο αριστερός μπακ Μένα, υπάρχουν όμως αξιόπιστοι αντικαταστάτες στο ρόστερ του Γκάγκο, με αρκετά παιχνίδια στην σεζόν. Επιστρέφει ο αρχισκόρερ Κοπέτι, ο οποίος έμεινε τελευταία στιγμή εκτός αγώνα με την Σεντράλ, λόγω αδιαθεσίας.