* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Αήττητη η Ντεφένσα στα 5 τελευταία μεταξύ τους (2-3-0)

Δείτε τα Προγνωστικά Αργεντινής

ΝΤΕΦΕΝΣΑ Ι ΧΟΥΣΤΙΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Πλατένσε. Ο Σερβέτο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 38ο λεπτό.

Το αήττητο σερί (4-2-0) που έτρεχε η Ντεφένσα διεκόπη πριν πάει στη διακοπή των εθνικών ομάδων κι επιστρέφει απόψε στη δράση με στόχο να εκμεταλλευτεί για ακόμη μία φορά την έδρα της και να πλασαριστεί 2η στη λίγκα.

Στο Βισέντε Λόπες, απέναντι στην Πλατένσε, είχε μεγάλη ευκαιρία (δοκάρι) να προηγηθεί. Οι γηπεδούχοι απείλησαν δις, σε transition και στατική φάση, πριν πετύχουν το καθοριστικό γκολ από κόρνερ. Στο δεύτερο μέρος κυριάρχησε στην κυκλοφορία (70% κατοχή) και έβαλε πολλές μπάλες στην αντίπαλη περιοχή. Βρήκε την ισοφάριση σε δεύτερο χρόνο από στατική φάση, αλλά το VAR την ακύρωσε με ένα ακατανόητο offside.

Δίχως αξιοσημείωτες απουσίες, εξέτισε τιμωρία ο Καρντόνα (στόπερ), ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους οι μεσοεπιθετικοί Αλάνις και Τόνι.

Την Τρίτη παίζει στην Κολομβία με τη Μιγιονάριος για την πρεμιέρα των ομίλων στο Copa Sudamericana.

ΝΤΕΦΕΝΣΑ Ι ΧΟΥΣΤΙΣΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 6/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΒΕΛΕΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-0) επί της Σεντράλ Κόρδοβα. Ο Πράτο άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, ο Οσόριο έκανε το 2-0 στο 53’, ο Φερνάντες πέτυχε το τρίτο γκολ στο 69’ και ο Πρεστιάνι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με ανεβασμένο ηθικό πήγε στη διακοπή η “φορτίν” και ο κόουτς Γκαρέκα είχε τον χρόνο να δουλέψει με την ομάδα, λίγες εβδομάδες μετά την επιστροφή του στο Λίνιερς μετά από 10 χρόνια.

Εντυπωσιακή η πρώτη του νίκη στις 21 του μηνός, στο δεύτερο κολλητό (βατό) εντός έδρας παιχνίδι από τότε που ανέλαβε. Φάνηκε ότι η ομάδα του είχε αυτοπεποίθηση στα τελειώματα και την αποτελεσματικότητα των επιθετικών στα δύο πρώτα γκολ, απόλυτα τυχερό το τρίτο, στην κόντρα μετά από κόρνερ των φιλοξενούμενων ήρθε το τέταρτο. Με το σκορ στο 1-0 όμως η Σεντράλ είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει και να “κόψει” τα πόδια των γηπεδούχων.

Ευχαριστημένος με την εικόνα της ομάδας ο Γκαρέκα, δεν αναμένεται να αλλάξει κάτι στο αρχικό του σχήμα.