*22η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ουτρέχτη – Ντε Γκράαφστσαπ 5-0 (25/11)

ΝΤΕ ΓΚΡΑΑΦΣΤΣΑΠ

Γνώρισε βαριά ήττα στο Ρότερνταμ από την Φέγενορντ με σκορ 4-0, παρουσιάζοντας και πάλι αδυναμίες μακριά από την έδρα της. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από το ξεκίνημα και προηγήθηκαν με τον Βιλένα, λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου. Μάλιστα με ένα ξέσπασμα περίπου δέκα λεπτών στο δεύτερο μέρος, καθάρισαν και το παιχνίδι. Στο 52΄ ο Βέρτονγκ έκανε το 2-0 και δύο λεπτά αργότερα ο Γιούστε και το 3-0. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 63΄ ο Τόορνστρα, με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά στη συνέχεια και το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε.

«Η αλήθεια είναι ότι δεν καταφέραμε να φανούμε ανταγωνιστικοί, παρά την προσπάθεια μας, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Θα πρέπει να ξεχάσουμε όσο το δυνατό πιο σύντομα αυτό το παιχνίδι και να δουλέψουμε για το επόμενο με την Ουτρέχτη», τόνισε μεταξύ άλλων ο κόουτς Ντε Γιονγκ που βλέπει την ομάδα του στην ζώνη των μπαράζ για την παραμονή και στο -6 από την σωτηρία. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι παραμένει εκτός ο φορ Νάιλαντ.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, για το πρωτάθλημα (δες το στην Goalbet).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 4-0 από την Φέγενορντ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Δείτε τα προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

Το Ντε Γκράαφστσαπ – Ουτρέχτη παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΟΥΤΡΕΧΤΗ

Έφτασε κοντά σε μια μεγάλη νίκη υποδεχόμενη την Αϊντχόφεν, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες με σκορ 2-2 και την Ουτρέχτη να έχει παράπονα από την διαιτησία του αγώνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με τον Φαν Ντε Στρεκ μόλις στο 7΄. Μάλιστα λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους ο Κερκ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Η Αϊντχόφεν «ξύπνησε» στην επανάληψη και αφού μείωσε με τον Ντε Γιονγκ στο 57΄, ο ίδιος παίκτης της χάρισε και το βαθμό της ισοπαλίας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα λίγο πριν από το φινάλε.

«Αν μια ομάδα έπρεπε να κερδίσει αυτή ήταν η δική μας. Οι παίκτες μου τα έδωσαν όλα και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Μας αδικεί το τελικό αποτέλεσμα αλλά θα πρέπει να το δεχθούμε και να συνεχίσουμε να δουλεύουμε», τόνισε εμφανώς απογοητευμένος ο Ντικ Άντβοκαατ, με την Ουτρέχτη να βρίσκεται στο όριο της ζώνης των πλέι οφ για την Ευρώπη. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι παραμένουν εκτός οι Εμάνουελσον και Ντέσερς.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2 απέναντι στην Αϊντχόφεν, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.