30η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Γιονγκ Άγιαξ – Ντε Γκράαφτσαπ 0-5

ΝΤΕ ΓΚΡΑΑΦΤΣΑΠ

Ισόπαλη 1-1 με τη Φορτούνα αναδείχθηκε την Δευτέρα η Ντε Γκράαφτσαπ στο Σίταρντ. Πραγματοποίησε πολύ καλό πρώτο μέρος, πηγαίνοντας προηγούμενη στα αποδυτήρια (0-1 στο 32’). Αγνώριστη στην επανάληψη, έδωσε χώρο στην αντίπαλο, πιέστηκε υπερβολικά, έμεινε με δέκα παίκτες στο 78’, λυγίζοντας με ισοφάριση στο 87’ της συνάντησης (1-1).

Δεύτερη αγωνιστική που αγνοεί τη νίκη η Ντε Γκράαφτσαπ μετά από την ήττα από την Ντόρντρεχτ (0-1), παρέμεινε στην έκτη θέση με 45 πόντους, θεωρητικά είναι εντός «πεντάδας» για το γνωστό λόγο με τις ομάδες Νέων και εκεί θέλει να παραμείνει ως το φινάλε, γλιτώνοντας τον 1ο γύρο των πλέι οφ. Εντός έδρας μετράει απολογισμό επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες με 27-14 τέρματα. Τιμωρημένος ο Σέραρενς (Επιθετικός, 27, 7), παραμένουν στα πιτς οι Ντράιβερ (Μέσος, 19, 0) και Φαν ντεν Χουρκ (Επιθετικός, 18, 7).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Φορτούνα Σίταρντ.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία απ’ τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Δείτε τα προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

Το Ντε Γκράαφτσαπ – Γιονγκ Άγιαξ παίζει στην Interwetten

ΓΙΟΝΓΚ ΑΓΙΑΞ

Από την άλλη πλευρά, ο Γιονγκ Άγιαξ επανήλθε με πειστικό τρόπο στα νικηφόρα αποτελέσματα, συντρίβοντας με το εμφατικό 4-0 τη ΦΚ Αϊντχόφεν εντός έδρας. Απόλυτος κυρίαρχος από την αρχή του αγώνα, κέρδιζε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο (20’, 22’), δεν έχασε στιγμή τον έλεγχο και ούτε απειλήθηκε ιδιαίτερα από την αντίπαλο, πετυχαίνοντας ακόμη δύο τέρματα στο 64’ και 69’ της συνάντησης.

Επιστροφή στις ήττες για τον Γιονγκ Άγιαξ μετά την ήττα που προηγήθηκε από την Γκόουυ Αχέντ Ιγκλς (0-2), παρέμεινε στη δεύτερη θέση με 58 πόντους και προσπαθεί να διατηρηθεί σε υψηλά επίπεδα, ώστε να κλείσει με θετικό πρόσημο τη σεζόν. Διαθέτει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 69 γκολ σε 29 αγωνιστικές. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ οκτώ νίκες, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες με 36-26 τέρματα. Δεύτερη αγωνιστική τιμωρημένος ο Ματουσίβα (Μέσος, 16, 0), δεν θα ενισχυθεί με παίκτες από την πρώτη ομάδα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για τον Γιονγκ Άγιαξ 4-0 επί της ΦΚ Αϊντχόφεν.

Στατιστικό: Over 2.5 οι 15 φετινές έξοδοι του Γιονγκ Άγιαξ στο πρωτάθλημα (οι 12 εξ αυτών και G/G).