ΝΤΕ ΓΚΡΑΑΦΣΑΠ - ΑΡΗΣ Προγνωστικά

*Διεθνές φιλικό παιχνίδι

ΝΤΕ ΓΚΡΑΑΦΣΤΣΑΠ

Επιστρέφει μετά από απουσία δύο χρόνων στη μεγάλη κατηγορία, αφού κατάφερε πέρυσι μέσω των πλέι οφ να πανηγυρίσει την άνοδο. Τερμάτισε στην 4η θέση της βαθμολογίας στην β΄ κατηγορία και αφού ξεπέρασε πρώτα το εμπόδιο της Τέλσταρ (ήττα με σκορ 3-2 εκτός, νίκη με σκορ 4-2 εντός) έπειτα στους τελικούς των πλέι οφ ξεπέρασε και αυτό της Άλμερε Σίτι (1-1 εκτός έδρας, 2-1 εντός έδρας).

Στα φιλικά της παιχνίδια κέρδισε την DZC 68 (6-1), την Σιλβόλντε (8-1) και την Καμπούρ (3-0), ενώ ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ (2-1), την Γκρόνινγκεν (3-1) και την Ισελμερφόγκελς (3-2). Ξεκινά τις υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα, υποδεχόμενη την Φέγενορντ στις 12 Αυγούστου, ενώ πιο πριν έχει προγραμματίσει ένα ακόμη φιλικό με τη Μάαστριχτ. Στον πάγκο της παραμένει από τον Ιανουάριο του 2017 ο Χενκ Ντε Γιονγκ και το ρόστερ της αποτελείται καθαρά από γηγενείς Ολλανδούς ποδοσφαιριστές.

Στατιστικό:  Μετρά 6 σερί over στα ισάριθμα τελευταία φιλικά της παιχνίδια.

Προηγούμενο ματς: Φιλική ήττα με σκορ 3-2 από την Ισελμερφόγκελς, ομάδα γ΄ κατηγορίας του ολλανδικού πρωταθλήματος.

ΑΡΗΣ

Έστω και στη διαδικασία των πέναλτι, ο Άρης επικράτησε με σκορ 4-1 της βελγικής Μπέερσοτ στην Αμβέρσα κι ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε χωρίς τέρματα. Οι «κίτρινοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος που είχαν και ευκαιρίες για γκολ, ενώ η αντίπαλος τους ισορρόπησε στην επανάληψη. Ο Πάκο Ερέρα έμεινε ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές από τους παίκτες του, τονίζοντας μετά το τέλος του αγώνα: «Ήθελα να δω συγκεκριμένα πράγματα από τον πρώτο αγώνα. Δεν ήξερα ότι αυτή η ομάδα ήταν πολύ κοντά στην έναρξη του πρωταθλήματός της. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλύτεροι από τους αντιπάλους μας, έπρεπε να κερδίζουμε. Είμαστε ομάδα που θέλουμε να κάνουμε φάσεις, θέλουμε να έχουμε τη μπάλα στα πόδια μας και να δημιουργούμε. Στο δεύτερο μέρος για τα πρώτα 15 λεπτά ήμασταν και πάλι καλύτεροι, αλλά στο τελευταίο μισάωρο η αντίπαλη ομάδα έπαιξε καλύτερα. Είναι λογικό, έχει παραπάνω προπόνηση από μας, είναι πιο έτοιμη αυτό το διάστημα. Δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε τη μπάλα στο τέλος. Είμαι ευχαριστημένος από αυτό που είδα, αλλά χρειάζεται ακόμα να δουλέψουμε σε πάρα πολλά πράγματα».

Υπενθυμίζεται πως η αποστολή που θα πραγματοποιήσει το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της στην Ολλανδία αποτελείται 23 ποδοσφαιριστές: Καντιμοίρης, Αναγνωστόπουλος, Κουέστα,  Κολάσο, Ματέο Γκαρσία, Ούγκο Σόουζα, Ντιγκινί, Βέλεθ, Μπάσα, Ματίγια, Μενέντεθ, Μιλούνοβιτς, Ναζλίδης, Ιντζόγλου, Διαμαντόπουλος, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Παυλίδης, Τζανακάκης, Κωνσταντινίδης, Σταμπουλίδης, Μπακούτσης, Μπαγκαγιάννης. Θα ακολουθήσουν άλλα δύο φιλικά ματς με την Ντεν Χάαγκ την Παρασκευή και τη Βίλεμ το Σάββατο.

Στατιστικό: Μετρά 6 σερί N/G στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια του, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Φιλική νίκη με σκορ 4-1 (στη διαδικασία των πέναλτι) επί της Μπέερσοτ.