* Η Ντάρμσταντ επικράτησε στα τρία τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Σαν Πάουλι σε όλες τις διοργανώσεις.

ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ

Πέρα για πέρα σύντομο ήταν το ταξίδι της Ντάρμσταντ στο φετινό Κύπελλο Γερμανίας, καθώς γνώρισε τον αποκλεισμό μόλις από τον 1ο γύρο αυτού. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Φρινγκς δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ρέγκενσμπουργκ (3-1 εκτός έδρας) την προηγούμενη βδομάδα. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 40’ με τον Σόμπιεκ, κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν αστοχήσει σε πέναλτι στο 12’ με τον Γκέπλ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Λάις ισοφάρισε σε 1-1 για τη Ρέγκενσμπουργκ. Στο 86’ αυτή πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Νιέτφελντ, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκρούτνερ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στις δύο αγωνιστικές που έδωσε στο πρωτάθλημα η Ντάρμσταντ σημείωσε μία νίκη (1-0 εντός έδρας την Γκρόιτερ Φιρτ) και μία ισοπαλία (1-1 εκτός έδρας με την Καϊζερσλάουτερν).

«Δουλέψαμε με μεγάλο κίνητρο και συγκέντρωση για την αναμέτρηση κόντρα στη Σαν Πάουλι. Είμαστε σίγουροι πως μπορούμε να βγάλουμε αντίδραση κόντρα σε αυτήν, μετά τον αποκλεισμό μας από το Κύπελλο Γερμανίας. Πρέπει να είμαστε πιο δυναμικοί και να προστατέψουμε την εστία μας», υπογράμμισε ο προπονητής των «κρίνων», Τόρστεν Φρινγκς.

Προηγούμενο ματς: Η Ντάρμσταντ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Ρέγκενσμπουργκ για το Κύπελλο Γερμανίας.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Ντάρμσταντ σε όλες τις διοργανώσεις.

Το Ντάρμσταντ – Σαν Πάουλι παίζει στην Betshop

ΣΑΝ ΠΑΟΥΛΙ

Θύμα έκπληξης έπεσε στον 1ο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας η Σαν Πάουλι, καθώς γνώρισε τον αποκλεισμό από την Πάντερμπορν (2-1 εκτός έδρας), ομάδα της τρίτης κατηγορίας ποδοσφαίρου. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τον Γουόσεϊ. Στο 79’ ο Αντουί Αντέι διπλασίασε τα τέρματά τους.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Αλαγκί, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Γιάνσεν παραμένει αήττητο στις δύο πρώτες αγωνιστικές που έδωσε (μία νίκη, μία ισοπαλία). «Έχουμε ξεχάσει την αναμέτρηση κόντρα στην Πάντερμπορν. Μέσα στη βδομάδα οι ποδοσφαιριστές μου γυμνάστηκαν σωστά για αυτήν κόντρα στην Ντάρμσταντ, η οποία είχε περισσότερες μέρες για να ξεκουραστεί.

Παρόλα αυτά πιστεύω πως θα τα πάμε καλά απέναντί της», υπογράμμισε ο προπονητής της ομάδας του Αμβούργου, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Διαθέτει ένα πολύ ισχυρό ρόστερ. Θα δούμε ένα εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι». Πριν από δύο χρόνια επισκέφτηκε για τελευταία φορά την έδρα της Ντάρμσταντ η Σαν Πάουλι, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 στις 24 Μαΐου του 2015.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 2-1 γνώρισε η Σαν Πάουλι από την Πάντερμπορν για το Κύπελλο Γερμανίας.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Σαν Πάουλι σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Betshop)