ΝΤΑΝΤΙ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ - ΣΤΕΡΛΙΝΓΚ ΓΙΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΙ Προγνωστικά

*Φάση των «32» για το Κύπελλο Σκωτίας. Μονή αναμέτρηση, στην πιθανότητα ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν.

ΝΤΑΝΤΙ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ (ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Χιμπέρνιαν με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Μίντλετον στο 6’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Νάισμπετ στο 25’. Το 1-2 πέτυχε ο Χαρκς στο 30’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Νάισμπετ με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 90+2’.

Μέτρια εμφάνιση, αλλά με θετικό αποτέλεσμα για τη Νταντί Γιουνάιτεντ. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, ενώ δεν πτοήθηκε στη συνέχεια από το γκολ της ισοφάρισης, βρίσκοντας ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη κράτησε το υπέρ της σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά στις καθυστερήσεις υπέκυψε, δεχόμενη το γκολ της ισοφάρισης.

Σαφώς απογοητευμένη ύστερα από τον τρόπο που έχασε το τρίποντο την προηγούμενη αγωνιστική και θέλει σήμερα ιδανικά να επιστρέψει στις νίκες. Δεν είναι κακή η εικόνα της τελευταία, όμως δείχνει να έχει αρκετές αδυναμίες στο αμυντικό της κομμάτι, τις οποίες εκμεταλλεύονται πλήρως οι αντίπαλες ομάδες, με αποτέλεσμα να δέχεται συχνά γκολ. Το θετικό είναι πως βρίσκει εξίσου το δρόμο προς τα δίχτυα στις περισσότερες από αυτές, κάτι το οποίο την έχει βοηθήσει στο να πάρει βαθμούς σε δύσκολες έδρες και απέναντι σε φορμαρισμένες ομάδες. Ξεκούραστη μετά την αναβολή της αναμέτρησης που είχε να δώσει μεσοβδόμαδα, αν και δεν αναμένεται να δυσκολευτεί καθόλου κόντρα σε μια κατά πολύ υποδεέστερη αντίπαλο, έχοντας μάλιστα και το πλεονέκτημα έδρας.

Νταντί Γιουνάιτεντ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΤΕΡΛΙΝΓΚ ΓΙΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΙ (ΛΟΟΥΛΑΝΤ ΛΙΓΚ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Κάουντενμπιθ, στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Σινκλέρ στο 51’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Γκάραρντ στο 90+1’.

Πάλεψε η Στέρλινγκ Γιουνιβέρσιτι, αλλά δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της Κάουντενμπιθ. Δέχθηκε έντονη πίεση από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, αλλά κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην εστία της, παρ’ όλα αυτά στην επανάληψη έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, ενώ στην καθυστερήσεις ανέβασε τις γραμμές της αφήνοντας κενούς χώρους και το πλήρωσε.

Πάρα πολύ δύσκολη η κλήρωσή της, αφού θα φιλοξενηθεί από ομάδα της μεγαλύτερης κατηγορίας της χώρας. Φυσικά δεν αναμένεται να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στους γηπεδούχους, αφού είναι κατά πολύ πιο αδύναμη από εκείνους, όμως το γεγονός ότι θα πάρει αυτή την εμπειρία είναι κάτι πολύ σημαντικό για εκείνη. Στόχος της είναι φυσικά να δυσκολέψει όσο το δυνατόν περισσότερο την αντίπαλό της και γιατί όχι να καταφέρει να βρει και δίχτυα.