* Δίχως ισοπαλία τα 16 τελευταία μεταξύ τους (12-0-4)

* Στον 1ο γύρο (10/04): Κορκ – Ντάνταλκ 1-0

* Στο 2ο γύρο (12/05): Ντάνταλκ – Κορκ 2-1

* Στον 3ο γύρο (09/06): Κορκ – Ντάνταλκ 1-2

ΝΤΑΝΤΑΛΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Σεντ Πάτρικς. Ο Λόρενγκαν (49’, 57’) έκανε το 2-0 των γηπεδούχων, ο Κέλλυ (75’) μείωσε για την Ντάνταλκ που έμεινε με 10 παίκτες στο 83’. Ο Μέλια (90+8’) με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ασταμάτητος ο κατήφορος της Ντάνταλκ τον τελευταίο μήνα, την Παρασκευή υπέστη 4η διαδοχική ήττα με 11 γκολ παθητικό σύνολο και ουσιαστικά ξέμεινε από στόχους για την τελική ευθεία της σεζόν.

Πριν 10 ημέρες υπέστη ντροπιαστικό αποκλεισμό στο Κύπελλο και μία εβδομάδα αργότερα ηττήθηκε εύκολα από τους “αγίους” για να μείνει εκτός κούρσας (-10) των ευρωπαϊκών εισιτηρίων.

Δίχως την απαραίτητη ένταση και ανασταλτική συνοχή ξανά η ομάδα του Ο’Ντόνελ, αντέδρασε σπασμωδικά, αλλά η αποβολή του αριστερού της μπακ “σκότωσε” όποιες φιλοδοξίες επιστροφής στο ματς.

ΝΤΑΝΤΑΛΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΚΟΡΚ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Σέλμπουρν. Ο Μόιλαν (28’) άνοιξε το σκορ για την Σέλμπουρν, ο Κίτινγκ (36’) με πέναλτι ισοφάρισε για την Κορκ και με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιβεβαίωσε την εκτός έδρας ανεπάρκειά της για ακόμη μία φορά η ομάδα της νότιας ακτής και πλέον είναι σχεδόν κλεισμένη η θέση της στα μπαράζ παραμονής με τη 2η της Β’ κατηγορίας. Με την ήττα της Παρασκευής έμεινε στο -9 από τις θέσεις σωτηρίας (με παιχνίδι λιγότερο).

Στην έδρα της Σέλμπουρν έφτασε τις τέσσερις σερί εκτός έδρας ήττες με 10 γκολ παθητικό, ενώ το μοναδικό πρωταθληματικό της διπλό ήταν αρχές Ιούνη στην Ντρόεχεντα.

Δίκαιο το αποτέλεσμα απέναντι στην φορμαρισμένη Σέλμπουρν, αντέδρασε προσωρινά, αλλά το άτυχο αυτογκόλ στο κλείσιμο του ημιχρόνου της έκοψε τα πόδια.