* 6η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιρλανδίας

ΝΤΑΝΤΑΛΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Σεντ Πάτρικς. Ο Κίτινγκ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 30ο λεπτό.

Βελτιωμένη η εικόνα των “κρίνων” σε σχέση με την εντός έδρας συντριβή από την Σλάιγκο Ρόβερς (0-5), αλλά δεν αρκούσε για να γλιτώσει μία 3η διαδοχική ήττα (δίχως να σκοράρει) στο ταξίδι της προηγούμενης Παρασκευής

Με δική της ευκαιρία στο transition ξεκίνησε το παιχνίδι στο Δουβλίνο, ήταν καλύτερη, πιο δυνατή στις μονομαχίες η Νταντάλκ μέχρι να πληγωθεί με μία τυφλή μπαλιά αντεπίθεσης στην πλάτη της άμυνάς της για το 1-0. Άργησε να συνέλθει, δεν απείλησε στο υπόλοιπο του ημιχρόνου και στο ξεκίνημα του δευτέρου κινδύνευσε σε αρκετές περιπτώσεις με δεύτερο γκολ. Στο τελευταίο τέταρτο κατάφερε να κάνει μερικές σωστές επιθέσεις, είχε την στιγμή της, αλλά αστόχησε.

Έντονη η κριτική στο πρόσωπο του κόουτς Ο’Ντόνελ, ο ίδιος δήλωσε ότι την κατανοεί βάσει αποτελεσμάτων, αλλά παραμένει αισιόδοξος για την συνέχεια.

Στα αγωνιστικά νέα, οι βασικοί Σέλβεϊ (κίπερ), Ανιμασαχούν (στόπερ) έχασαν το προηγούμενο παιχνίδι λόγω ενοχλήσεων και είναι αμφίβολοι για το σημερινό.

ΝΤΑΝΤΑΛΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/8 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Ντέρι Σίτι. Ο Χόμπαν έκανε χατ-τρικ σκοράροντας στο 41’, 45+5’ και στο 52’ με πέναλτι. Ο Λίχι της Γουότερφορντ αποβλήθηκε στο 51’.

Ταξίδεψε με αυτοπεποίθηση την περασμένη Παρασκευή στη βόρεια ακτή, αλλά μετρήθηκε “λίγη” στο πιο δύσκολο τεστ της πρώιμης σεζόν για να γνωρίσει δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα.

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι από το ξεκίνημα, είχαν τις ευκαιρίες να προηγηθούν νωρίτερα, αλλά τελικά εκμεταλλεύτηκαν δύο αδράνειες στατικών φάσεων για να σκοράρουν δις πριν την ανάπαυλα με τον αρχισκόρερ της λίγκας. Από “τσαφ” του στόπερ Ραντκόφσκι προέκυψε το πέναλτι αποβολής στο ξεκίνημα της επανάληψης, το οποίο ουσιαστικά έκανε διεκπεραιωτικό το τελευταίο ημίωρο.

Η εμφάνιση στην έδρα της περσινής φιναλίστ ωστόσο δεν αλλοιώνει το ενθαρρυντικό της ξεκίνημα στην σεζόν, το γεγονός ότι έδειξε να έχει τα στοιχεία να ανταπεξέλθει στο επιπεδο της Πρέμιερ.

Με σημαντικές απουσίες στην άμυνα ταξιδεύει η ομάδα του, αφού είναι τιμωρημένος ο επιδραστικός Λίχι (αρ. μπακ) και τραυματίας ο Πάουερ (στόπερ). Παραμένει εκτός και ο Έβανς (φορ), ενώ αμφίβολος λογίζεται ο Κρέσγουελ (εξτρέμ).