*33η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Κουίν οφ Σάουθ-Ντανφέρμλιν 0-2, Ντανφέρμλιν-Κουίν οφ Σάουθ 1-1, Κουίν οφ Σάουθ-Ντανφέρμλιν 0-2

ΝΤΑΝΦΕΡΜΛΙΝ

Προηγούμενο ματς: Η Ντανφέρμλιν κέρδισε 0-2 εκτός έδρας την Πίτερχεντ, σκοράροντας δύο γκολ μέσα σε δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, το πρώτο με τον Τοντόροφ στο 57’ και το δεύτερο με τον Γουάιτον στο 67’.

Η Ντανφέρμλιν κέρδισε και την ουραγό Πίτερχεντ με 0-2 εκτός έδρας, όπως αναμενόταν, με αυτή να είναι η 13η νίκη της στους 20 τελευταίους αγώνες πρωταθλήματος που δεν χάνει. Και στο γήπεδό της είναι αήττητη στο πρωτάθλημα, αλλά με ίδιο αριθμό νικών και ισοπαλιών, από οκτώ.

Είναι πάντα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας την καλύτερη άμυνα, διατηρώντας την απόσταση της, στο +11 συγκεκριμένα, από την δεύτερη θέση που δεν εξασφαλίζει απευθείας άνοδο. Πάντως με νίκη σήμερα εξασφαλίζει και μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου και την απευθείας άνοδο, κάτι που μπορεί να συμβεί και απλά αν δεν κερδίσει η Φόλκερκ τον δικό της αγώνα, ανεξαρτήτως δικού της αποτελέσματος.

Εχει χτυπήσει ο αμυντικός Μπριν που έχασε τον τελευταίο αγώνα και θα λείψει και από τον σημερινό.

Ντανφέρμλιν Στατιστικά

*Εχει 6/8 N/G στους τελευταίους αγώνες της

*Εχει 9/12 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 13/20 under 2,5 εντός έδρας, 12/16 στο πρωτάθλημα

*Εχει 10/20 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας, 8/16 στο πρωτάθλημα

ΚΟΥΙΝ ΟΦ ΣΑΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Η Κουίν οφ Σάουθ κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Αλόα, με μεγάλη δόση τύχης, αφού η αντίπαλος της ήταν αρκετά επιθετικά και πιο απειλητική. Σκόραρε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τον Πάτον, στο 14’ και στο 35’, με την αντίπαλο της να μειώνει με τον Τάγκαρτ στο 65ο λεπτό, αλλά αντέχοντας ως το τέλος.

Η Κουίν οφ Σάουθ κέρδισε και την Αλόα εκτός έδρας με 1-2, πετυχαίνοντας τέταρτη σερί νίκη, πέμπτη στους έξι τελευταίους αγώνες που δεν χάνει, με τις δύο εξ αυτών να είναι στα πιο πρόσφατα παιχνίδια μακριά από το γήπεδο της.

Κάνει μεγάλη προσπάθεια να μπει στην πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, αλλά αυτή τη στιγμή είναι στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -3 από την τετράδα. Όμως έχει τέτοια διαφορά τερμάτων που δεν μπορεί να θεωρηθεί απόσταση βολής.

Aπουσιάζει ο τραυματίας αμυντικός Μόρισον που χτύπησε σοβαρά και χειρουργήθηκε, ενώ τραυματίστηκε και ο Κάμπια με τη συμμετοχή του απόψε αμφίβολη.