ΝΤΑΜΠΑΡΤΟΝ - ΜΠΟΝΙΡΙΓΚ ΡΟΟΥΖ Προγνωστικά

*22η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Νταμπάρτον – Μπόνιρινγκ Ρόουζ 1-0, Μπόνιρινγκ Ρόουζ – Νταμπάρτον 1-1

*Και οι τέσσερις αγώνες τους στο παρελθόν έχουν λήξει under 2,5

ΝΤΑΜΠΑΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Νταμπάρτον πάλεψε αρκετά, κυρίως αμυνόταν, γλίτωσε από τον γκολκίπερ της και από το δοκάρι της σε αρκετές περιπτώσεις, όμως τελικά έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Κιλμάρνοκ, με τέρμα του Τζόουνς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Νταμπάρτον έκανε υπερπροσπάθεια, δεδομένου πώς αντιμετώπιζε μία αντίπαλο της Πρέμιερ Λιγκ, αλλά τελικά ηττήθηκε με ένα γκολ λίγο πριν στείλει τον αγώνα στα πέναλτι, με 1-0 εκτός έδρας από την Κιλμάρνοκ, για το κύπελλο Σκοτίας. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα της, αλλά εντός έδρας παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα, με έξι νίκη σε οκτώ αγώνες.

Ακόμη και έτσι, διατηρείται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο, παραμένοντας την ελάχιστη απόσταση ασφαλείας, στο +4 από την δεύτερη Στέρλινγκ Αλμπιον, έχοντας ακόμη την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας, αλλά και έναν αγώνα περισσότερο από αυτήν. Και φυσικά παραμένει αρκετά μακριά, στο +15, από την 5η θέση που δεν οδηγεί ούτε καν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Γκέμελ, επιστρέφει ο επιθετικός και πρώτος της σκόρερ Μπάιρν, ενώ χτύπησε και θα λείψει και ο μέσος ΜακΚι και τιμωρημένος είναι ο ΜακΓκίβερ.

Νταμπάρτον Στατιστικά

*Εχει 4/5 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 6/10 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 6/10 N/G εντός έδρας

*Εχει 6/10 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΜΠΟΝΙΡΙΝΓΚ ΡΟΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Η Μπόνιρινγκ Ρόουζ ήταν πολύ κακή και έχασε δίκαια με 4-0 εκτός έδρας από την Αννάν. Το πρώτο γκολ το δέχθηκε από τον Σμιθ στο 24’, δεν απείλησε σχεδόν καθόλου σε όλη τη διάρκεια του αγώνα την αντίπαλο της και δέχθηκε τρία τέρματα ακόμη στο δεύτερο ημίχρονο από τους Γκος (55’, 78’ πεν.), Κίλσμπι (74’).

Η Μπόνιρινγκ Ρόουζ όχι μόνο γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα, ήταν με το ίδιο «βαρύ» σκορ, αυτή τη φορά εκτός έδρας, με 4-0 από την Αννάν. Και μπορεί αυτή να ήταν η πρώτη της ήττα εκτός έπειτα από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες, όμως μακριά από την έδρα της δεν έχει νίκη εδώ και 10 παιχνίδια, με έξι ήττες σε αυτό το διάστημα!

Επομένως παραμένει ουραγός, στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, τουλάχιστον διατηρείται στο -3 από την ομάδα ακριβώς από πάνω της, που είναι σε θέση παραμονής, αλλά με ίδιο αριθμό παιχνιδιών και με τόσο χειρότερη διαφορά τερμάτων που δεν μπορεί να θεωρηθεί απόσταση βολής. Πάντως ταυτόχρονα δεν είναι πολύ μακριά, μόλις στο -7, από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς ανόδου.