*30η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Μπόνιρινγκ Ρόουζ – Νταμπάρτον 1-1, Νταμπάρτον – Μπόνιρινγκ Ρόουζ 4-0, Μπόνιρινγκ Ρόουζ – Νταμπάρτον 1-1

*9/10 under 2,5 τα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΝΤΑΜΠΑΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Νταμπάρτον διέλυσε την Σπάρτανς με 2-6 εκτός έδρας, σκοράροντας με τους Μπλερ (5’,55’), Λίνας (32’), Λένον (43’), Ρουθ (64’), Γκρέιαμ (89’), με την αντίπαλο της απλά να ισοφαρίζει κάποια στιγμή με τον Ράσελ στο 28’ σε 1-1 και να μειώνει σε 2-3 με τον Γουάιτ στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Η Νταμπάρτον όχι απλά κέρδισε ξανά, έπειτα από τέσσερις σερί ήττες μακριά από την έδρα της, το κατάφερε με το εντυπωσιακό 2-6 στο γήπεδο της Σπάρτανς! Μάλιστα με αυτά τα έξι γκολ έχει πλέον και την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας.

Μία νίκη που της δίνει και καλύτερη ψυχολογία ενόψει πιθανού ζευγαρώματος με την ίδια αντίπαλο στη διαδικασία των play off. Αλλά ταυτόχρονα την ανεβάζει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμη με την Σπάρτανς που είναι τέταρτη, αλλά με καλύτερη διαφορά τερμάτων για ένα γκολ! Και είναι στο +8 από την πέμπτη θέση που δεν οδηγεί στα play off για την άνοδο.

Επιστρέφει στην έδρα της, εκεί που είναι αήττητη εδώ και τέσσερις αγώνες, με δύο σερί νίκες στους πιο πρόσφατους.

Νταμπάρτον Στατιστικά

*11/19 G/G εντός έδρας

*4/5 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΜΠΟΝΙΡΙΝΓΚ ΡΟΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Η Μπόνιρινγκ Ρόουζ έχασε 1-2 εντός έδρας από την Κλάιντ, παρόλο που προηγήθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό από τον Οσαντολόρ. Αλλά δεν άντεξε και ηττήθηκε με δύο γκολ του Άλαν (56’,70’) δεύτερο ημίχρονο.

Η Μπόνιρινγκ Ρόουζ ηττήθηκε με 1-2 εντός έδρας από την Κλάιντ, παρόλο που άνοιξε το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό! Αυτή ήταν η έκτη της ήττα στους οκτώ τελευταίους αγώνες που παραμένει χωρίς νίκη, οι οποίες ξεκίνησαν από το παιχνίδι κυπέλλου με την Αμπερντίν.

Μετά το τελευταίο αποτέλεσμα έχει υποχωρήσει στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -12 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα play off για την άνοδο.

Αλλά αρχίζει και πλησιάζει επικίνδυνα την τελευταία θέση που οδηγεί στα play off παραμονής, ούσα πλέον μόλις στο +6 από αυτήν.