42η αγωνιστική (τελευταία).

*Η Νουμάνθια μάχεται για τη συμμετοχή της στα πλέι οφ και από την άλλη, η Λεονέσα για την παραμονή στην κατηγορία.

*Στον πρώτο γύρο: Κουλτουράλ Λεονέσα – Νουμάνθια 2-2

ΝΟΥΜΑΝΘΙΑ

Άξια της μοίρας της αποδείχθηκε την περασμένη αγωνιστική η Νουμάνθια, γνωρίζοντας την ήττα 2-1 από τη Σεβίλλη Β’ εκτός έδρας. Έμεινε πίσω με αυτογκόλ στο 9’ (1-0), ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο στις αρχές της επανάληψης (1-1 στο 46’), πίεσε έπειτα για το γκολ της ανατροπής, δεν τα κατάφερε και από το πουθενά στο φινάλε έχασε το παιχνίδι (2-1 στο 80’).

Επιστροφή στις ήττες για την Νουμάνθια, μετά την ισοπαλία με την Οσασούνα (1-1 εντός έδρας), συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές που αγνοεί τη νίκη (0-1-3), ευρισκόμενη στην όγδοη θέση με 62 πόντους, στο -2 απ’ την «εξάδα». Θέλει μόνο νίκη σήμερα και, παράλληλα να χάσει η Κάντιθ και το Βαγιαδολίδ – Οσασούνα να μην έρθει ισοπαλία, για να βγει στα πλέι οφ, ενώ με ισοπαλία ή ήττα μένει εκτός. Εντός έδρας μετράει απολογισμό δεκατέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες με 31-11 τέρματα. Εξέτισαν οι Κ. Γκουτιέρεθ (Αμυντικός, 27, 2) και Μίγια (Επιθετικός, 34, 6), αμφίβολος ο Ντε Μοράλ (Επιθετικός, 31, 8).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Σεβίλλη Β’.

Στατιστικό: G/G τα τρία τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Νουμάνθια – Κουλτουράλ Λεονέσα παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας (Κλικ Εδώ)

ΚΟΥΛΤΟΥΡΑΛ ΛΕΟΝΕΣΑ

Από την άλλη πλευρά, η Κουλτουράλ Λεονέσα εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τον παράγοντα έδρα, επικρατώντας με 2-0 της Οβιέδο. Ήταν καλύτερη από την αντίπαλο στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια (1-0 στο 45’+5’). Στην επανάληψη πέρασε χωρίς ανησυχία κάποιες καλές στιγμές της αντιπάλου, αλλά ήταν «φαρμάκι» στις αντεπιθέσεις, βάζοντας τέλος στο παιχνίδι με δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις (2-0 στο 95’).

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Κουλτουράλ Λεονέσα μετά από τρεις αγωνιστικές (0-2-1), βρίσκεται στη 17η θέση με 48 πόντους, στο +1 απ’ την επικίνδυνη ζώνη. Με νίκη σήμερα παραμένει στην κατηγορία, μπορεί να το πετύχει ακόμη και με ισοπαλία, αν φυσικά, δεν κερδίσει η Αλμερία, ενώ σε περίπτωση ήττας δικής της και νίκης της Αλμερίας θα πρέπει να περιμένει τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ δύο νίκες, επτά ισοπαλίες και έντεκα ήττες με 20-39 τέρματα. Εξέτισε ο Ιβάν Γκονθάλεθ (Αμυντικός, 26, 1), δεν υπάρχουν ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για τη Λεονέσα 2-0 επί της Οβιέδο.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία απ’ τα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.