* Ημιτελική φάση των πλέι οφ ανόδου της Σέριε Β. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Ακολουθεί δεύτερη αναμέτρηση στην έδρα της Πεσκάρα την 1/6. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας την πρόκριση παίρνει η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα στη βαθμολογία. Η νικήτρια ομάδα θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Σπέτσια-Τραπάνι στα τελικά.

* Τα αποτελέσματα των ομάδων στα μεταξύ τους παιχνίδια στο πρωτάθλημα:

Α’ γύρος: Νοβάρα – Πεσκάρα 1-0
Β’ γύρος: Πεσκάρα – Νοβάρα 1-2

* Η Νοβάρα παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Πεσκάρα παραμένει αήττητη στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Νοβάρα παραμένει αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Πεσκάρα σε όλες τις διοργανώσεις.

ΝΟΒΑΡΑ

Στα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου κατάφερε να προκριθεί η Νοβάρα την Τετάρτη (25/5) μετά από μία συγκλονιστική αναμέτρηση που είχε …χιτσκοκικό φινάλε στην έδρα της Μπάρι, επικρατώντας στην παράταση με 4-3 (3-3 η κανονική διάρκεια). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την αντίπαλό τους, καθώς προηγήθηκαν με 3-0 χάρη στα γκολ του Γκονζάλεζ (3’, 43’, 48’). Παρά το γεγονός πως βρέθηκαν από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, μειώνοντας το σκορ με τον Ροσίνα (59’, 79’ πεν.).

Έξι λεπτά πριν το τέλος των 90’ ο Πούσκας ήταν αυτός που σκόραρε με υπέροχο τρόπο για την Μπάρι, στέλνοντας την αναμέτρηση στη διαδικασία της παράτασης. Στο δεύτερο ημίχρονο αυτής, και πιο συγκεκριμένα στο 107’, ο Ντίκμαν αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή, αφήνοντας με δέκα ποδοσφαιριστές τη Νοβάρα, η οποία ωστόσο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα σκοράροντας επτά λεπτά αργότερα με την κοντινή κεφαλιά του Γκαλαμπίνοφ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένει το συγκρότημα του Μπαρόνι στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Στις δύο σημειώθηκε no-goal, ενώ στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. «Πλέον νιώθω πιο ώριμος τόσο σαν άνθρωπος, όσο και σαν ποδοσφαιριστής. Πιστεύουμε στην άνοδο στη Σέριε Α. Με εξιτάρει η ιδέα να αγωνιστώ στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο Γκονζάλεζ (ΕΠ).

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Νοβάρα στην έδρα της Μπάρι επικρατώντας στην παράταση με 4-3 (3-3 η κανονική διάρκεια), στο πλαίσιο της πρώτης φάσης των πλέι οφ ανόδου του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στο ένα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Νοβάρα για το πρωτάθλημα.

ΠΕΣΚΑΡΑ

Ανεβάζοντας στροφές τον Απρίλιο και τον Μάιο η Πεσκάρα κατάφερε να τερματίσει στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος συγκεντρώνοντας 72 βαθμούς (21 νίκες, εννέα ισοπαλίες, 12 ήττες/ 69-52 τα γκολ). Έτσι το συγκρότημα του Όντο απέφυγε την πρώτη φάση των πλέι οφ ανόδου, περιμένοντας την αντίπαλό του στα ημιτελικά της μίνι διοργάνωσης. Σε αυτά θα αντιμετωπίσει την σκληροτράχηλη Νοβάρα, από την οποία γνώρισε δύο ήττες στις ισάριθμες αναμετρήσεις που έδωσε για το πρωτάθλημα (1-0 εκτός και 2-1 εντός έδρας).

Τα «δελφίνια» παραμένουν αήττητα στις εννέα τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσαν επτά νίκες και δύο ισοπαλίες. Στις πέντε από αυτές σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκε no-goal. Την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος αναδείχθηκαν ισόπαλα με τη Λατίνα (1-1 εντός έδρας). Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Λαπαντούλα (44’), με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα στο 55’ με τον Ντουμίτρου.

Αξίζει να σημειώσουμε πως ο 26χρονος Ιταλός επιθετικός, Τζιανλούκα Λαπαντούλα, τερμάτισε στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ σημειώνοντας 27 γκολ σε 40 συμμετοχές του, με τις εμφανίσεις του να στρέφουν τα βλέμματα μεγάλων ομάδων της Ευρώπης πάνω του. «Ήταν σίγουρο πως η Νοβάρα θα βάλει δύσκολα στην Μπάρι, όπως και έγινε τελικά. Πρόκειται για μία ομάδα με τεράστιες δυνατότητες. Εμείς διαφέρουμε σε πολλά με αυτήν. Είμαι αισιόδοξος πως μπορούμε να φτάσουμε μέχρι το τέλος, και να κερδίσουμε την άνοδο. Δεν έχουμε άγχος», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Πεσκάρα.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Πεσκάρα και Λατίνα στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο της 42ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Πεσκάρα παραμένει αήττητη στα εννέα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.