*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Χάλιφαξ – Νοτς Κάουντι 1-4

*Οι εφτά τελευταίοι μεταξύ τους αγώνες έχουν λήξει G/G, με τους πέντε σε συνδυασμό με over 2,5

ΝΟΤΣ ΚΑΟΥΝΤΙ

Προηγούμενο ματς: Η Νοτς Κάουντι έφερε 2-2 εντός έδρας με την Μέιντστοουν, παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 0-2 από πέναλτι του Μπούτι στο 40’, και τέρμα του Ντίκον στο 57’. Αλλά μείωσε σχετικά σύντομα, με τον Τσίκσεν στο 63’, φτάνοντας στην ισοφάριση με τον Οστιν στο 84ο λεπτό.

Η Νοτς Κάουντι έχει να παίξει δύο εβδομάδες, από τότε που αποκλείστηκε από τη συνέχεια του κυπέλλου ερασιτεχνών, χάνοντας στα πέναλτι με 6-5 από την Μέιντστοουν, παρόλο που έφερε 2-2 στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης. Και δεν έχει χάσει σε 90λεπτο στα 16 τελευταία παιχνίδια της, με 10 νίκες, ενώ γενικώς έχει χάσει φέτος μόνο στο γήπεδο της Ντόρκινγκ!

Πλέον, έπειτα από αρκετό καιρό, έπεσε από την κορυφή, ούσα στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε απόσταση βολής, στο -3 συγκεκριμένα, από την πρωτοπόρο Ρέξαμ και την θέση που οδηγεί σε απευθείας άνοδο. Πάντως παραμένει πολύ μπροστά, ούσα στο +24, από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί καν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Τραυματίας και απών είναι ο αμυντικός Τέιλορ που έχει χτυπήσει στο δεύτερο παιχνίδι της σεζόν και από τότε απουσιάζει, ενώ πιο πρόσφατα χτύπησε στην πρώτη του εμφάνιση με την ομάδα ο δανεικός γκολκίπερ Γιανγκ, που επέστρεψε μάλιστα στην ομάδα του για να αποθεραπευτεί.

Νοτς Κάουντι Στατιστικά

*Εχει 15/18 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της, τέσσερις σερί στα πιο πρόσφατα

*Εχει 7/9 G/G στους τελευταίους αγώνες της

*Εχει 9/16 over 2,5 εντός έδρας

ΧΑΛΙΦΑΞ

Προηγούμενο ματς: Η Χάλιφαξ έχασε με 0-1 εντός έδρας από την Σκάνθορπ, δεχόμενη το γκολ από τον Γουίλσον στο 14ο λεπτό, χωρίς να αντιδράσει ουσιαστικά στη συνέχεια της αναμέτρησης.

Η Χάλιφαξ έγινε η πρώτη ομάδα που χάνει φέτος στο γήπεδό της από την Σκάνθορπ, με 0-1, με αυτήν να είναι η δεύτερη συνεχόμενη ήττα της, τρίτη στους τέσσερις τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει! Και μακριά από το γήπεδό της δεν έχει νίκη στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια πρωταθλήματος, με τρεις σερί ήττες στα τελευταία.

Παραμένει στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 16η θέση του, μένοντας λίγο πίσω ξανά, στο -7 συγκεκριμένα, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, ενώ διατηρείται πάρα πολύ από τη ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στο +10 από αυτήν.

Δεν έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα απουσιών.