4η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων της προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2024, που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Ακτής Ελεφαντοστού. Την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης θα πανηγυρίσουν οι δύο πρώτες από κάθε όμιλο.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται στο Νταρ ες Σαλάμ της Τανζανίας.

*Στον πρώτο γύρο: Κονγκό – Νότιο Σουδάν 1-2

ΝΟΤΙΟ ΣΟΥΔΑΝ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-2 επί του Κονγκό, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2024. Προηγήθηκε με τον Τσολ στο 66′ και επτά λεπτά αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μέικερ. Δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι στο 90′, για να επικρατήσει εν τέλει με τον Οκέλο στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την πρώτη του νίκη στα προκριματικά πανηγύρισε το Νότιο Σουδάν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στέφανο Κουσίν φιλοξενήθηκε από το Κονγκό, κόντρα στο οποίο κατάφερε να πανηγυρίσει το διπλό, επικρατώντας με 1-2. Αρκετά θετική η εμφάνιση της, ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και παρότι “καρδιοχτύπησε” στο φινάλε, εν τέλει βρήκε τον τρόπο να πάρει το ματς στο φινάλε. Οι τρεις βαθμοί που πανηγύρισε ήταν και οι πρώτοι του, καθώς είχαν προηγηθεί οι ήττες από Γκάμπια (1-0) και Μάλι (1-3). Αρκετά τα νέα πρόσωπα που βρίσκονται στις κλήσεις του Στέφανο Κουσίν, χωρίς ωστόσο να υπάρχει κάτι το αξιόλογο.

Νότιο Σουδάν Στατιστικά

*No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια.

ΚΟΝΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-2 από το Νότιο Σουδάν, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2024. Βρέθηκε πίσω στο 66ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με το πέναλτι του Μπιφουμά στο 90′, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για το Κονγκό στα προκριματικά. Την προηγούμενη Πέμπτη, η ομάδα του Πολ Πουτ υποδέχθηκε το Νότιο Σουδάν, από το οποίο και ηττήθηκε με 1-2. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση του, μπορεί να εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και να ισοφάρισε με πέναλτι στο 90′, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να αποσπάσει κάτι, χάνοντας το ματς στο φινάλε. Δεύτερη ήττα του σε τρία παιχνίδια, μετά και τη συντριβή της πρεμιέρας από το Μάλι (4-0), ενδιάμεσα επικράτησε με 1-0 της Γκάμπια. Στις κλήσεις του Βέλγου τεχνικού βρίσκονται και οι “δικοί” μας, Μπράντλι Μαζικού (Άρης) και Τιεβί Μπιφουμά (ΟΦΗ), όπως επίσης και ο 17χρονος φορ Ντέο Μπασίνγκα, ο οποίος θεωρείται το νέο μεγάλο αστέρι της χώρας.