Αγώνας ρεβάνς για τον α’ προκριματικό του Europa League. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα, ακολουθεί ημίωρη παράταση κι -αν χρειαστεί- πέναλτι.

* Στο πρώτο παιχνίδι (Κλίφτονβιλ – Νόρντζελαντ): Ένα γκολ στο 19’ αποδείχθηκε αρκετό για να κάνει τη «δουλειά» για τη Νόρντζελαντ, η οποία ήταν ανώτερη κι έφυγε νικήτρια από τη Β. Ιρλανδία, αποκτώντας σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

* Στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της Νόρντζελαντ σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε G/G.

* Στα 11/14 τελευταία παιχνίδια της Κλίφτονβιλ σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε Over 2,5.

ΝΟΡΝΤΖΕΛΑΝΤ (Δανία, 200)

Έχοντας μεγάλο πλεονέκτημα βάσει ποιότητας και λύσεων και καταφέρνοντας να το δείξει με την εμφάνιση της στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Κλίφτονβιλ, η Νόρντζελαντ συνέχισε από κει που σταμάτησε στα φιλικά παιχνίδια και περνώντας νικηφόρα από τη Βόρεια Ιρλανδία, έκανε αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της πρόκρισης. Έχασε, μάλιστα, ουκ ολίγες ευκαιρίες για να διευρύνει το δείκτη του σκορ και να έχει πολύ πιο εύκολο έργο στη σημερινή ρεβάνς.

Την περασμένη Κυριακή, όμως, ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις στο νέο πρωτάθλημα, αφού παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στη νεοφώτιστη Έσμπιεργκ. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, με τη Νόρντζελαντ να δείχνει κουρασμένη μετά την ανάπαυλα, να ισοφαρίζεται και να μπορούσε, μάλιστα, ακόμη και να χάσει, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι. Αποστολή με 23 παίκτες ανακοίνωσε ο Κάσπερ Χιούλμαντ, από την οποία απουσιάζει μονάχα ο εδώ και καιρό τραυματίας Ντα Σίλβα (Αμυντικός).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Έσμπιεργκ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε G/G (Δες το στην Interwetten).

Το Νόρντζελαντ – Κλίφτονβιλ παίζει στην Interwetten

ΚΛΙΦΤΟΝΒΙΛ (Β. Ιρλανδία, 319)

Το ‘χει η μοίρα της, φαίνεται, της Κλίφτονβιλ να μην μπορεί να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από μια απλή συμμετοχή στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ. Για όσους πιστεύουν στις συγκυρίες, πριν από δέκα χρόνια ήταν και πάλι μια ομάδα από τη Δανία, η Κοπεγχάγη σε εκείνη την περίπτωση, η οποία της έφραξε το δρόμο για τη συνέχεια, αφού τη διέλυσε με ένα απίθανα εμφατικό 11-0 συνολικά, αυτή τη φορά φαίνεται πως θα είναι η Νόρντζελαντ.

Όσο φιλότιμα κι αν προσπάθησαν οι Βορειοϊρλανδοί στο πρώτο παιχνίδι, η διαφορά της ποιότητας ήταν απολύτως εμφανής και θα πρέπει, μάλιστα, να αισθάνονται πολύ τυχεροί που ο δείκτης του σκορ δεν ξέφυγε αρκετά, αφού οι Δανοί δημιούργησαν πλειάδα χαμένων ευκαιριών. Η προετοιμασία για το σημερινό παιχνίδι κύλησε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, με τον κόουτς Γκρέι να υπολογίζει σε όλους τους παίκτες του ρόστερ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Νόρντζελαντ για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Στα 11/14 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε Over 2,5.