*25η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σκέβντε – Νόρμπι 2-0

*No/Goal ήρθαν οι 7/8 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων.

ΝΟΡΜΠΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από τη Λαντσκρόνα. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 19’, δέχθηκε το 2-0 στο 60’, δέχθηκε το 2-1 στο 69’, έκανε το 3-1 με τον Ότοσον στο 86’, για να δεχθεί το 3-2 στο 90’+1’.

Σε μία ακόμη έξοδο απέτυχε να πάρει νίκη, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 απ’ τη Λαντσκρόνα. Ανοιχτό παιχνίδι, με φάσεις και γκολ εκατέρωθεν, ήταν πάντα πίσω στο σκορ, δύο φορές το μείωσε, άφησε κενά στα μετόπισθεν, πέτυχε το 3-2 στις καθυστερήσεις και δεν είχε χρόνο να διεκδικήσει κάτι απ’ το ματς.

Επιστροφή στις ήττες για τη Νόρμπι, είχε προηγηθεί τριάδα αγώνων που διατηρούσε το αήττητο (2-1-0), παρέμεινε οριακά πάνω απ’ τις επικίνδυνες θέσεις και συνεχίζει να δίνει μάχη για να εξασφαλιστεί απευθείας. Νίκησε στα δύο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της, σε αμφότερα πέτυχε από 2+ γκολ. Έγινε αναγκαστική στο προηγούμενο και δίνεται αμφίβολος ο στόπερ Μπρόμαν.

ΝΟΡΜΠΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα 4/6 πρόσφατα παιχνίδια.

*Κράτησε ανέπαφη την εστία στα 3/4 τελευταία ματς.

ΣΚΕΒΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 κόντρα στην Εσκιλστούνα. Προηγήθηκε με τον Φέλραθ στο 20’, διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μερκ στο 45’, αύξησε τον δείκτη του σκορ με τον Φέλραθ στο 53’ και διαμόρφωσε το τελικό 4-0 με τον Γκράναθ στο 65’.

Νίκη που την διατηρεί στο κόλπο της ανόδου πανηγύρισε η Σκέβντε, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-0 της Εσκιλστούνα εντός έδρας. Εξαιρετική εμφάνιση σε όλους τους τομείς, ήταν ανώτερη από την αντίπαλο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πέτυχε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο δίνοντας πανηγυρικό τόνο στην επικράτησή της.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Σκέβντε, είχαν προηγηθεί το εντός έδρας 1-1 με την Γιόνσεπινγκ και δύο εκτός έδρας ήττες απ’ τις Χάλμσταντ (3-2), Βαστέρας (4-1), παρέμεινε στην 6η θέση, ελπίζει στην τριάδα, που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου και το κίνητρο να πετύχει κάτι τέτοιο είναι τεράστιο, μιας και πρόκειται για ομάδα με το χαμηλότερο μπάτζετ στη Σούπερeταν. Στο 6-2-4 το εκτός έδρας ρεκόρ της, στις δύο πρόσφατες εξόδους της γνώρισε την ήττα (αμφότερες ήρθαν Goal/Goal & Over 2.5). Εξέτισε ο βασικός στόπερ Μπάσιτς.