21η αγωνιστική

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Εσκιλστούνα – Νόρμπι 1-2

ΝΟΡΜΠΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-1 από την Έργκριτε, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 13ο λεπτό με τον Μπούρκι, για να δεχθεί την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (πεν. 48′, 49′, αυτ. 65′, 76′).

Χωρίς νίκη εδώ και επτά παιχνίδια η Νόρμπι, στα οποία και μετράει τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από την Έργκριτε, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 5-1. Παρότι μπήκε πιο δυναμικά και προηγήθηκε από νωρίς, στην πορεία παραδόθηκε στην ανωτερότητα της αντιπάλου της και σαν αποτέλεσμα ηττήθηκε με αυτό το βαρύ σκορ. Πρώτη ήττα μετά τις δυο ισοπαλίες με Μπράγκε (2-2 εντός) και Ούτσικτενς (1-1 εκτός), οπότε και βρίσκεται εντός της επικίνδυνης ζώνης. Δεν επικράτησε σε κάποιο από τα τρία πιο πρόσφατα εντός της (0-2-1).

Νόρμπι Στατιστικά

*Goal/Goal τα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΣΚΙΛΣΤΟΥΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-1 επί της Ούτσικτενς, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Κοφί και παρότι δέχθηκε προσωρινά την ισοφάριση στο 16′, στην πορεία πέτυχε ακόμη δυο τέρματα με τους Μαμάρ (28′) και Αλσανάτι (πεν. 78′). Αμφότερες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες.

Μετά από πέντε παιχνίδια, όπου και είχε απολογισμό δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες, η Εσκιλστούνα πανηγύρισε και πάλι τη νίκη. Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε την Ούτσικτενς, κόντρα στην οποία κατάφερε να επικρατήσει με 4-1. Μπορεί να είχε λιγότερες τελικές από την αντίπαλο της, ωστόσο εν αντιθέσει με εκείνη, η ίδια αποδείχθηκε αρκετά πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια. Βρίσκεται έτσι στα μέσα της κατάταξης, ούσα παράλληλα στο -7 από την πρώτη τριάδα της κατάταξης. Απέσπασε μόλις δυο βαθμούς στις επτά πιο πρόσφατες εξόδους της (0-2-5).