6η αγωνιστική

*Σημειώθηκε Άσσος και στα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Γκέτεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο όγδοο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 28′ με αυτογκόλ.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Νόρκεπινγκ, μετά και την ήττα με 3-0 από τη Μάλμε. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Γκλεν Ρίντερσχολμ φιλοξενήθηκε από τη Γκέτεμποργκ, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι και με ελάχιστες αξιόλογες ευκαιρίες, μπορεί να βρέθηκε πίσω από νωρίς, ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν το μισάωρο, έστω και με τη βοήθεια της αντιπάλου της. Κάπως έτσι, έφτασε και τους οκτώ βαθμούς μετά τις πέντε πρώτες στροφές του πρωταθλήματος. Εξέτισε την τιμωρία του ο Λουντ Νίλσεν.

Νόρκεπινγκ Στατιστικά

*2-3 Goals τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΧΑΜΑΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-2 από τη Μάλμε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 3-0 στο ημίχρονο (15′, 36′, 43′) και παρότι μείωσε στο 58′ με τον Ντουκάνοβιτς, ένα λεπτό αργότερα δέχθηκε και τέταρτο τέρμα. Μείωσε και πάλι στο 73′ με τον Νάλιτς.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Χάμαρμπι, μετά και τη νίκη 2-0 επί της Βάρμπεργκς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μαρτί Σιφουέντες φιλοξενήθηκε από τη Μάλμε, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 4-2 στο μεταξύ τους ντέρμπι. Έχοντας βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, προσπάθησε να αντιδράσει στην πορεία, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-1 και 4-2 αντίστοιχα. Αυτή ήταν και η τρίτη της ήττα στα πέντε πρώτα παιχνίδια (2-0-3), έχοντας προηγηθεί αυτές κόντρα σε Χάκεν (3-1 εκτός) και ΑΪΚ (2-0 εκτός). Σε ρυθμό προπονήσεων επέστρεψε ο Ντένις Κολάντερ, αλλά κρίθηκε ανέτοιμος και έμεινε εκτός.