*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Τζουργκάρντεν – Νόρκεπινγκ 2-1.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Βάρναμο, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο 14′ με τον Σαμπάνι, δέχθηκε εν τέλει την ισοφάριση στο 89ο λεπτό.

Αήττητη για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι παρέμεινε η Νόρκεπινγκ, μετά και τη νίκη 2-0 επί της Χέλσινγκμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκλεν Ρίντερσχολμ φιλοξενήθηκε από τη Βάρναμο, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1.

Πήρε προβάδισμα στο σκορ από νωρίς, στην πορεία όμως είδε την αντίπαλο της να ισορροπεί το παιχνίδι και να δημιουργεί ευκαιρίες. Παρότι έδειχνε να αντέχει όμως, λύγισε εν τέλει στα τελευταία λεπτά και δέχθηκε την ισοφάριση. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, από τη στιγμή που αμφότερες ήταν ισάξιες.

Βρίσκεται έτσι στο +5 από τα μπαράζ της παραμονής, έχοντας εξασφαλίσει και τυπικά πλέον την παρουσία της στην πρώτη κατηγορία, μετά και τη χθεσινή απώλεια της Βάρμπεργκς. Έμεινε αήττητη στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία και είχε από δυο νίκες και ισοπαλίες.

Μακροχρόνια η απουσία του Ζεάν. Αμφίβολος παραμένει ο Βίκτορ Αγκάρντιους, που λόγω προβλήματος δεν έπαιξε στα δυο τελευταία παιχνίδια, ενώ συμπλήρωσε κάρτες ο Ελοχόρ Εκπολό.

Νόρκεπινγκ Στατιστικά

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Μόλντε, για το Κόνφερενς Λιγκ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από νωρίς (5′, 21′), για να μειώσει αρχικά στο 44ο λεπτό με τον Έντβαρντσεν και εν τέλει να κάνει την ανατροπή με τους Ασορό (67′) και Ραντέτινατς (76′).

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε από την πλευρά της η Τζουργκάρντεν. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Κιμ Μπέργκστραντ φιλοξενήθηκε από τη Μόλντε, για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ, της οποίας και επικράτησε με 2-3.

Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από νωρίς, έχοντας δεχθεί δυο τέρματα πριν το μισάωρο και παρότι δεν ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, αποδείχθηκε αρκετά εύστοχη στην τελική προσπάθεια και έκανε μια επική ανατροπή κόντρα στην πρωταθλήτρια Νορβηγίας.

Κάπως έτσι, έφτασε τους 13 βαθμούς και εξασφάλισε και τυπικά πλέον την πρώτη θέση του ομίλου, αλλά και την πρόκριση στους “16” της διοργάνωσης. Είχαν προηγηθεί οι δυο νίκες επί των Μάλμε (2-3 εκτός) και Σούντσβαλ (4-0 εντός), για το πρωτάθλημα. Παρότι είχε κάποιες ελπίδες για κατάκτηση του τίτλου, χθες εξανεμίστηκαν και αυτές, μετά και τη νίκη που πήρε η Χάκεν.

Έχει εξασφαλίση ωστόσο την ευρωπαϊκή έξοδο για ακόμη μια σεζόν, θα προσπαθήσει απλά να τερματίσει στη δεύτερη θέση της τελικής κατάταξης. Ηττήθηκε μια φορά στις εννέα πιο πρόσφατες εξόδους της, στη διοργάνωση (5-3-1).

Εκτός μάχης είναι μόνο οι Αλεξάντρ Βασιούτιν και Έλιοτ Κεκ, που δεν επηρεάζουν. Την τελευταία αγωνιστική και κόντρα στη Μιάλμπι θα εκτίσουν την τιμωρία τους οι Χάμπους Φίντελ, Γέσπερ Λέφγκρεν και Μπεσάρντ Σάμποβιτς.