*8η αγωνιστική.

*Η Μπράιτον έχει 2/2 νίκες κόντρα στη Νόριτς σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ.

*Η Νόριτς δε σκόραρε πάνω από ένα γκολ στα τελευταία 25 ματς σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ, έχει μόλις 7 γκολ σ’ αυτή τη σειρά αγώνων!

*Η Νόριτς είναι η μοναδική ομάδα της φετινής Πρέμιερ Λιγκ που δεν έχει προηγηθεί στο σκορ.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΝΟΡΙΤΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ήρθε ο πρώτος πόντος της χρονιάς, με πολύ κόπο και αρκετή προσπάθεια στο ανασταλτικό κομμάτι στο εκτός έδρας ματς με την Μπέρνλι. Τα πήγε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, είχε τις στιγμές της παρότι δε ρίσκαρε. Στο δεύτερο 45λεπτο η Μπέρνλι ήταν ανώτερη, πίεσε και ήταν η ομάδα που δικαιούταν περισσότερο το γκολ. Ωστόσο, δεν έκανε αρκετά για να κερδίσει.

Πρώτος κερδισμένος βαθμός για τη Νόριτς, που είχε μόνο ήττες νωρίτερα στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ, κράτησε για πρώτη φορά φέτος το “μηδέν” στην άμυνα, κάτι που της δίνει αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια. Επιθετικά είναι με διαφορά η χειρότερη ομάδα του πρωταθλήματος, έχει σκοράρει μόλις δύο γκολ, έχει μόλις έναν σκόρερ (Πούκι) και έχει τα λιγότερα σουτ εντός στόχου (17). Δεν αλλάζει το 3-5-2 ο κόουτς Φάρκε. Διαθέσιμοι οι Νόρμαν, Ράσιτσα και Κάντγουελ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στην Μπέρνλι. Ισορροπημένο το πρώτο μέρος, Καλύτερη η Μπέρνλι στο δεύτερο ημίχρονο, δεν είχε αποτελεσματικότητα.

ΝΟΡΙΤΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG τα 7/9 φετινά της παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη betshop).

*Over 2.5 τα 9/12 τελευταία της παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Είναι ομάδα που μπορεί να δημιουργήσει, δείχνει ότι μπορεί να διατηρήσει την απόδοση της σ’ ένα υψηλό επίπεδο. Ήταν η καλύτερη ομάδα στο εντός έδρας ματς με την Άρσεναλ την περασμένη αγωνιστική, ωστόσο δεν είχε αποτελεσματικότητα. Είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο κομμάτι, τελείωσε με 21 τελικές προσπάθειες, μόλις δύο εξ αυτών ήταν εντός στόχου, κάποιες όμως ήταν μεγάλες ευκαιρίες. Είχε φάσεις και η Άρσεναλ, κυρίως από αντεπιθέσεις, θα μπορούσε να κάνει ζημιά. Αν κάποια ομάδα άξιζε τη νίκη, αυτή ήταν η Μπράιτον.

Ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα για τους “γλάρους”, που έρχονταν απ’ το εκτός έδρας 1-1 με την Κρίσταλ Πάλας (με γκολ στο φινάλε), είχαν προηγηθεί τρεις διαδοχικές νίκες σ’ όλες τις διοργανώσεις, οι δύο ήταν για την Πρέμιερ Λιγκ κόντρα σε Λέστερ (2-1 εντός) και Μπρέντφορντ (0-1 εκτός), νωρίτερα πήρε “τρίποντα” κόντρα σε Μπέρνλι (1-2 εκτός) και Γουότφορντ (2-0 εντός), η μοναδική απώλεια ήταν η εντός έδρας ήττα 0-2 απ’ την Έβερτον. Με 14 πόντους είναι ισόβαθμη με άλλες τρεις ομάδες στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, μόλις στο -2 απ’ την κορυφή. Επιστρέφουν οι Μπισουμά (Μέσος, 5), Γουέμπστερ (Αμυντικός, 4) και Εμβεπού (Μέσος, 3).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στην Άρσεναλ. Ιδιαίτερα γεμάτο ματς, με συνολικά 29 τελικές προσπάθειες για τις δύο ομάδες, οι 21 για την Μπράιτον. Ωστόσο, οι πιο μεγάλες ευκαιρίες ήταν μοιρασμένες.