*15η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους στην ιστορία τους.

ΝΟΒΟΡΙΖΟΝΤΙΝΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Νοβοριζοντίνο κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Μπαϊα, παίζοντας αρκετά καλά, σκοράροντας στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ, αλλά κάτι τέτοιο δεν συνέβη με το γκολ που πέτυχε ο Ντιέγκο Τόρες στο 89’. Όμως συνέβη με τέρμα που σκόραρε η αντίπαλος της στις καθυστερήσεις, γλιτώνοντας από την ισοφάριση.

Στο ντεμπούτο του Ραφαέλ Γκουανάες στον πάγκο της η Νοβοριζοντίνο όχι απλά κέρδισε, το κατάφερε στην έδρα της πολύ δυνατής Μπαϊα. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από τρεις σερί ήττες, τέσσερις στους έξι προηγούμενους αγώνες που δεν είχε κερδίσει κάποιο παιχνίδι. Και έχει χάσει τα δύο τελευταία στο γήπεδό της, έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες εκεί.

Παραμένει εκτός ζώνης υποβιβασμού, αν και ακόμη είναι στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 14η θέση για την ακρίβεια, σε απόσταση βολής από αυτήν, στο +3, αλλά έχοντας και τον σημερινό αγώνα να δώσει, ενώ όλες οι ομάδες από κάτω της, πλην της Ναούτικο, έχουν αγωνιστεί ήδη!

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι Μπρούνο Σίλβα (ME), Χέλιο Μπόρτζες (ΕΠ), χτύπησε και ο βασικός γκολκίπερ Τζιοβάνι, που έλειψε και από τους προηγούμενους αγώνες.

Νοβοριζοντίνο Στατιστικά

*Εχει 5/8 N/G μαζί με under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 5/7 over 2,5 εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ, Κίνδυνος εθισμού και απώλειας περιουσίας, Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777, Παίξτε Υπεύθυνα.

ΒΑΣΚΟ ΝΤΑ ΓΚΑΜΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Βάσκο Ντα Γκάμα κέρδισε 3-0 εντός έδρας την Οπεράριο, πάρα πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ! Αλλωστε το παιχνίδι ήταν 0-0 μέχρι να σκοράρει στο 79’ με τον Κιντέρο και ενώ η αντίπαλος της στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη, γλιτώνοντας και σε μία φάση από το δοκάρι της στο δεύτερο! Και τελικά πέτυχε δύο γκολ ακόμη στο 89’ με πέναλτι του Νενέ και στις καθυστερήσεις με τον Παλάσιος.

Η Βάσκο Ντα Γκάμα κέρδισε και την Οπεράριο με 3-0 εντός έδρας, πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, αφού μέχρι το 78ο λεπτό το αποτέλεσμα ήταν 0-0 και είχε κινδυνεύσει να δεχθεί γκολ! Δείχνει λοιπόν να έχει και ρέντα, εκτός από ικανότητα, ούσα η μοναδική ομάδα χωρίς ήττα στο εθνικό πρωτάθλημα, με τέσσερις σερί νίκες, οι δύο χωρίς να έχει δεχθεί καν γκολ. Πάντως μακριά από το γήπεδο της έχει δύο συνεχόμενες νίκες, έπειτα από τέσσερις ισοπαλίες στον θεσμό.

Βρίσκεται πάντα στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -4 από την κορυφή και την Κρουζέιρο, ενώ έχει ξεφύγει στο +9 από την 5η θέση που δεν οδηγεί στην άνοδο. Και όλα αυτά έχοντας να παίξει και τον σημερινό αγώνα.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι Ουλίσες (ΑΜ), Σαραφιόρε (ΜΕ), Λαρανζέιρα (ΜΕ),  Χολς (ΤΕ), χτύπησε πρόσφατα και ο δεξιός μπακ Γκαμπριέλ Ντίας που θα απουσιάσει και σήμερα, αν και μάλλον θα επιστρέψει στον επόμενο αγώνα, ενώ λείπει για κάποιους λόγους και ο Λέο Μάτος που παίζει στην ίδια θέση, ο οποίος βέβαια δεν έχει αγωνιστεί καθόλου ως τώρα στο εθνικό πρωτάθλημα.