Στον πρώτο γύρο: Βίρτους Εντέλα – Νοβάρα 4-1

* Και οι δύο ομάδες παλεύουν για την είσοδό τους στα πλέι οφ ανόδου του πρωταθλήματος.

* Η Βίρτους Εντέλα αδυνατεί να σκοράρει στα πέντε από τα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Βίρτους Εντέλα αγνοεί τη νίκη στα 14 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΝΟΒΑΡΑ

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Νοβάρα μετά από τρεις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Αφού δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Περούτζια (1-0 εντός έδρας), Βιτσέντζα (3-1 εκτός έδρας) και Μπρέσια (3-2 εντός έδρας) το συγκρότημα του Μποσκάλια επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Τσεζένα την προηγούμενη βδομάδα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Μακέντα στο 37’. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Μπολζόνι με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 73’.

Με το γκολ που σημείωσε ο 25χρονος Ιταλός επιθετικός, Φεντερίκο Μακέντα, έφτασε συνολικά τα επτά σε 19 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα. Χωρίς νίκη παραμένει η Νοβάρα στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ παράλληλα σημειώθηκε goal-goal. «Θέλουμε να νικήσουμε. Το οφείλουμε στους εαυτούς και τους οπαδούς μας», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Νοβάρα.

Προηγούμενο ματς: Η Νοβάρα επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Τσεζένα, στο πλαίσιο της 40ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Νοβάρα αγνοεί τη νίκη στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Το Νοβάρα – Βίρτους Εντέλα παίζει στον Stoiximan

ΒΙΡΤΟΥΣ ΕΝΤΕΛΑ

Από τέσσερις σερί ήττες προέρχεται η Βίρτους Εντέλα στο πρωτάθλημα, μένοντας πέντε βαθμούς πίσω από τη ζώνη των πλέι οφ ανόδου. Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Τερνάνα (1-1 εντός έδρας) στις 17 Απριλίου το συγκρότημα του Καστορίνα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Σπέτσια (2-0 εκτός έδρας), Λατίνα (1-0 εντός έδρας), Τραπάνι (2-0 εκτός έδρας) και Ελλάς Βερόνα (2-1 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 4’ με τον Ντάνιελ Μπέσα, προτού ο Πισάνο διπλασιάσει τα τέρματά τους έξι λεπτά αργότερα.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 54’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καπούτο. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Βίρτους Εντέλα ολοκλήρωσε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της απευθείας αποβολής του Ντι Πάολα στις καθυστερήσεις. Χωρίς νίκη παραμένουν οι «μαύροι διάβολοι» στις 14 τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση (επτά ισοπαλίες, επτά ήττες). Στις επτά σημειώθηκε no-goal, ενώ στις οχτώ σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-1 γνώρισε η Βίρτους Εντέλα από την Ελλάς Βερόνα, στο πλαίσιο της 40ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Βίρτους Εντέλα για το πρωτάθλημα (δες το στον Stoiximan)