*Φάση των “16” του Κόνφερενς Λιγκ. Δεύτερη αναμέτρηση, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Σέριφ – Νις 0-1.

*NG ήρθαν οι 8/9 πρόσφατες αναμετρήσεις της Σερίφ σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

*G/G τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της Νις στο Κόνφερενς Λιγκ.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΝΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στη Ναντ. Το 0-1 ο Μοφί στο 5’, ισοφάρισε ο Σισοκό στο 31’, το 1-2 ήρθε για τη Νις στο 71’ με τον Γιουσούφ. Στο 88’ το τελικό 2-2 απ’ τον Μοχάμεντ για τη Ναντ. Η Ναντ είχε χαμένο πέναλτι στο 35’.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις νίκες, την Κυριακή έμεινε στο εκτός έδρας 2-2 στο ντέρμπι με τη Ναντ. Προηγήθηκε από στατική φάση πολύ νωρίς, όμως στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ήταν χειρότερη απ’ τον αντίπαλο, ισοφαρίστηκε και είδε τη Ναντ να έχει δοκάρι και χαμένο πέναλτι. Στο δεύτερο 45λεπτο η Νις ανέβασε στροφές, ήταν πιο απειλητική για τον αντίπαλο, βρήκε ξανά πρώτη το γκολ, αλλά εκεί που έδειχνε να ελέγχει πλήρως την κατάσταση και να μην αισθάνεται κίνδυνο, ήρθε το 2-2 στο φινάλε. Μπορούσε να κερδίσει η Νις, έφυγε με πίκρα απ’ το «Μποζουάρ».

Ενδέκατο παιχνίδι που διατηρεί το αήττητο η ομάδα του Ντιγκάρ (τρέχει 7-4-0 από τότε που ανέλαβε), πήρε τρεις ισοπαλίες στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές, έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο τις ευρωπαϊκές θέσεις, αυτή τη στιγμή είναι στο -4 από την πεντάδα. Την περασμένη εβδομάδα έπαιξε με αλλαγές στο εκτός έδρας ματς με τη Σερίφ για το Κόνφερενς Λιγκ, δεν έκανε τρομερή εμφάνιση, προηγήθηκε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, στο δεύτερο μέρος είχε δοκάρι, αλλά η Σερίφ είχε πολλές καλές στιγμές, το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία.

Παραμένουν τραυματίες οι Ντιόπ και Μεντί, επιστρέφει ο Πεπέ (Μέσος, 23, 8), τιμωρημένος ο Ντάντε, νέο πρόβλημα ο Ατάλ.

ΝΙΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε ανέπαφη την εστία της στα 4/6 τελευταία παιχνίδια.

*2-3 γκολ τα 3/6 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΕΡΙΦ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί της Μπάλτσι για το πρωτάθλημα. Το γκολ ο Ντιόπ στο 51’.

Στερήθηκε το πλεονέκτημα της έδρας την περασμένη εβδομάδα κόντρα στη Νις, ωστόσο δεν άξιζε να χάσει. Στο πρώτο ημίχρονο επέλεξε να προσεγγίσει παθητικά το ματς, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, δέχτηκε γκολ στις καθυστερήσεις με απίστευτο μακρινό σουτ, σε φάση που δε «μύριζε» γκολ. Στο δεύτερο μέρος είχε δοκάρι και μερικές ακόμη σημαντικές ευκαιρίες, άξιζε την ισοφάριση, αλλά ήταν άστοχη και χωρίς συγκέντρωση στο εκτελεστικό κομμάτι.

Τη Δευτέρα επέστρεψε στη δράση για το πρωτάθλημα Μολδαβίας μετά τον Νοέμβριο με εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μπάλτσι, σκορ που διαμορφώθηκε από στατική φάση στο 51’. Μέτρια η εικόνα της Σέριφ σ’ όλο το ματς, δεν το «τελείωσε» και υπήρξαν στιγμές που κινδύνευσε με ισοφάριση. Κάπως έτσι, μπήκε στα πλέι-οφ με νίκη. Υπενθυμίζεται ότι για να φτάσει εδώ στο Κόνφερενς Λιγκ απέκλεισε τον Φεβρουάριο την Παρτιζάν με εντός έδρας ήττα 0-1 και εκτός έδρας νίκη 3-1! Παραμένει τραυματίας ο βασικός χαφ Ουαταρά, τιμωρημένος ο αριστερός μπακ Κποζό.