*21η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Νιμ – Νις 0-1

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα αγώνων live

ΝΙΣ

«Σώθηκε» στο τελευταίο δευτερόλεπτο η Νις την περασμένη εβδομάδα στο εκτός έδρας ματς με τη Ρεμς. Ο αντίπαλος προηγήθηκε πολύ νωρίς με τον Ουντέν (12’) και στη συνέχεια ήταν η καλύτερη ομάδα, διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα της στο πρώτο ημίχρονο. Σκόραρε δεύτερο γκολ με τον Καφαρό στο δεύτερο μέρος, όμως αυτό ακυρώθηκε λόγω VAR (οφσάιντ), η Νις κάπου εκεί πήρε μέτρα και έβγαλε 1-2 φάσεις, χωρίς όμως να έχει κλασική ευκαιρία. Τελικά, στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα της Νίκαιας κέρδισε πέναλτι και «έκλεψε» τον πόντο.

«Αξίζαμε αυτόν τον πόντο, δεν έπεσε απ’ τον ουρανό στα χέρια μας. Κάναμε μια συνολικά μέτρια εμφάνιση, συνεπώς αυτός ο πόντος είναι σημαντικός. Ήταν το τρίτο ματς μέσα σε μια εβδομάδα, η ομάδα ήταν κουρασμένη και αυτό μας δημιούργησε πρόβλημα στο επιθετικό κομμάτι», είπε ο κόουτς Βιεϊρά. Πολύτιμη ισοπαλία για τη Νις, για την οποία είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 1-1 με τη Μονακό και το εντός έδρας 1-0 επί της Μπορντό. Υποχώρησε στην 8η θέση και στους 31 πόντους, στο -6 απ’ τη Λυών και στο +14 απ’ την τελευταία τριάδα. Διαθέτει τη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος με 16 γκολ ενεργητικό, όπως και μια απ’ τις καλύτερες άμυνες με 19 γκολ παθητικό. Αήττητη στα τελευταία πέντε εντός έδρας ματς πρωταθλήματος (3-2-0). Επιστρέφουν ο Λες-Μελού (Μέσος, 14,1), Μαολιντά (Επιθετικός, 11,0) και Σραρφί (Μέσος, 12,1), παρελθόν και επίσημα ο Μπαλοτέλι, που συνεχίζει στη Μαρσέιγ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στη Ρεμς.

Στατιστικό: Από 8/12 ΝG έρχεται η Νις (δες το στην Betshop).

Το Νις – Νιμ παίζει στην Betshop

ΝΙΜ

Ήθελε οπωσδήποτε να επιστρέψει στις επιτυχίες η Νιμ στο μεσοβδόμαδο εξ αναβολής παιχνίδι με την Ανζέ. Υποδέχτηκε μια ομάδα που έχει τον ίδιο στόχο, ήταν αποφασισμένη να καλύψει την γκέλα με την Τουλούζ (ήττα εντός έδρας 0-1), τα κατάφερε αποδίδοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο. Πίεσε απ’ την αρχή η ομάδα του Μπλακάρ, η οποία είχε φάσεις απ’ τα πρώτα λεπτά, σκόραρε δύο φορές στο διάστημα 31’-34’ με τους Ντεπρ και Λαντρέ. Το ματς τελείωσε οριστικά στο 49’ με το 3-0 του Ντεπρ στην αντεπίθεση, από εκεί και έπειτα η Νιμ απλά διαχειρίστηκε το προβάδισμα της και πήρε μια σημαντική νίκη.

«Αυτή η νίκη θα μας κάνει πολύ καλό. Παίξαμε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, όπου οι αντιδράσεις μας και οι ενέργειες μας είναι πολύ γρήγορες. Έχουμε πάρει έξι πόντους σε τρία ματς σε διάστημα οκτώ ημερών και αυτό είναι μια καλή συγκομιδή», είπε ο Μπλακάρ. Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Νιμ, ήταν η δεύτερη νίκη στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές, μελανό σημείο ότι δέχτηκε ξανά γκολ, ούτως ή άλλως πρόκειται για μια ομάδα που σκέφτεται πρώτα το επιθετικό κομμάτι. Έχουν σημειωθεί 59 γκολ στα 21 παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, ήτοι περίπου 3 μέσο όρο ανά αγώνα. Βρίσκεται στην 10η θέση με 29 πόντους, έχει αποσπαστεί 12 πόντους απ’ τα μπαράζ παραμονής και 14 απ’ τον απευθείας υποβιβασμό. Τραγική είδηση ο σοβαρός τραυματισμός του επιθετικού Ντεπρ, ο οποίος χάνει το υπόλοιπο τη σεζόν. Επιστρέφει ο Γκιγιάμ (Επιθετικός, 12,1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-1 κόντρα στην Ανζέ.

Στατιστικό: Έρχεται από 7/9 Over 2.5.