*Η Νις επικράτησε και στα δυο τελευταία εντός της με αντίπαλο τη Λυών.

*Goal/Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Λοριάν, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 64′ με τον Γκεσάν, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 77ο λεπτό.

Στο βαθμό της ισοπαλίας αρκέστηκε και πάλι η Νις, μετά το εντός 1-1 της πρεμιέρας με αντίπαλο τη Λιλ. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Φραντσέσκο Φαριόλι φιλοξενήθηκε από τη Λοριάν, με την οποία έμεινε στο 1-1.

Αρκετά κακό ποιοτικά το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στις δυο πλευρές, παρότι ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο. Επέστρεψε πιο ορεξάτη από την ανάπαυλα, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο δυσκολεύτηκε αρκετά μέχρι να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να πάρει προβάδισμα λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Συνέχισε να πιέζει για να “καθαρίσει” το ματς, όμως δεν το έκανε πράξη και μοιραία δέχθηκε την ισοφάριση.

“Πιστεύω ότι θα είναι ένα αρκετά περίπλοκο παιχνίδι για εμάς για να προετοιμαστούμε κατάλληλα. Εάν υποτιμήσουμε μια ομάδα με τέτοια ποιότητα και οργάνωση όπως η Λυών, τότε κάνουμε μεγάλο λάθος. Είναι κάτι στο οποίο επιμένω όλη τη βδομάδα”, δήλωσε ο Ιταλός τεχνικός.

Στη διάθεση του είναι κανονικά οι Τοντιμπό και Μοφί, την ίδια ώρα που θα στερηθεί τις υπηρεσίες των Μπογκά, Κλοντ-Μορίς και Μεντί, καθώς είναι τραυματίες.

Νις Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΥΩΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-4 από τη Μονπελιέ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-3 (20′, 39′, 66′) και παρότι μείωσε με τον Λακαζέτ στο 69ο λεπτό, ο οποίος αποβλήθηκε στο 80′, εν τέλει δέχθηκε και τέταρτο τέρμα (89′).

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο έχει ξεκινήσει την πορεία της στο πρωτάθλημα η Λυών. Μετά το 2-1 της πρεμιέρας από τη Στρασμπούργκ, η ομάδα του Λοράν Μπλαν υποδέχθηκε τη Μονπελιέ, κόντρα στην οποία γνώρισε το διασυρμό με 1-4.

Πραγματοποίησε με τραγική εμφάνιση σε γενικές γραμμές και σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να δείξει ανταγωνιστική. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Αντίστοιχη η εικόνα και μετά την ανάπαυλα, η Μονπελιέ αύξησε το προβάδισμα της σε 0-3, όμως η Λυών μείωση πολύ γρήγορα και αναπτερώθηκε κάπως το ηθικό της. Λίγο αργότερα όμως έμεινε με δέκα παίκτες, γεγονός που είχε σαν αποτέλεσμα να δεχθεί και τέταρτο τέρμα στο φινάλε.

“Η Νις είναι μια αρκετά καλή ομάδα, που εξελίχθηκε αρκετά τα τελευταία 2-3 χρόνια. Θα είναι πρόβλημα αν δεν υπάρχει μαζική αντίδραση από εμάς. Δεν καταφέραμε να κάνουμε αυτά που θέλαμε στο ξεκίνημα της σεζόν, ενώ έχουμε και αρκετούς τραυματισμούς”, δήλωσε ο κόουτς Μπλαν.

Και τυπικά παρελθόν αποτελεί από τις τάξεις της ο φορ Καρλ Τοκό Εκαμπί, ο οποίος δεν ήταν στα πλάνα του προπονητή του και πουλήθηκε στην Αμπχά της Σαουδικής Αραβίας. Την ίδια ώρα, θέμα ωρών είναι η απόκτηση του Γκανέζου εξτρέμ Έρνεστ Νουάμα από τη Νόρντζελαντ.

Με δυο αγωνιστικές τιμωρήθηκε ο Αλεξάντρ Λακαζέτ για την αποβολή του στο προηγούμενο παιχνίδι, οπότε εκτός του αποψινού, θα χάσει και το ματς που ακολουθεί με την Παρί Σεν Ζερμέν (03/09). Αντιθέτως, υπολογίζονται και πάλι οι Κορεντέν Τολισό και Κλίντον Μάτα.