*37η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Καέν – Νις 1-1

ΝΙΣ

Προδόθηκε για ακόμη μια φορά απ’ τα αμυντικά κενά της η Νις και έφυγε με άδεια χέρια απ’ το «Βελοντρόμ». Πήγε να παίξει κόντρα στην κουρασμένη Μαρσέιγ, που ερχόταν απ’ την υπερπροσπάθεια κόντρα στη Σάλτσμπουργκ για το Γιουρόπα Λιγκ, έκανε ιδανικό ξεκίνημα με το 0-1 του Μπαλοτέλι στο 5’, αλλά η χαρά της δεν κράτησε πολύ. Απόν το δίδυμο των στόπερ στο 13’, ο Ζερμέν πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και ισοφάρισε, αστεία η συμπεριφορά του γκαφατζή Ντάντε στο 72’ και τη φάση του 2-1 για τη Μαρσέιγ, το οποίο ουσιαστικά «προσέφερε» ο Βραζιλιάνος αμυντικός. Νωρίτερα, ο Μπαλοτέλι είχε ευκαιρία για να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

«Περιμέναμε ότι στο δεύτερο ημίχρονο η Μαρσέιγ θα ρίξει την απόδοση της και αυτό συνέβη. Δεχτήκαμε το δεύτερο γκολ εντελώς κόντρα στη ροή του αγώνα και γι’ αυτό δεν πιστεύω ότι έπρεπε να χάσουμε. Μπορούμε ακόμη να προλάβουμε την Ευρώπη», είπε ο Φαβρ. Επιστροφή στις ήττες για τη Νις, που μετράει ρεκόρ 4-5-2 στις τελευταίες 11 αγωνιστικές, έμεινε στην 7η θέση με 51 βαθμούς (14-8-13), είναι στο -1 απ’ τη Σεντ Ετιέν και στο -3 απ’ την 5η Ρεν, είδε τις Μονπελιέ και Μπορντό να πλησιάζουν στους 3 πόντους. Κλείνει το πρωτάθλημα με τη Λυών εκτός έδρας, κάτι που σημαίνει ότι σήμερα οφείλει να κερδίσει.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 για τη Νις κόντρα στη Μαρσέιγ.

Στατιστικό: Από 6/7 2-3 Goal έρχεται η Νις (δες το στην Sportingbet).

Το Νις – Κάεν παίζει στην Sportingbet
sportingbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας (Κλικ Εδώ)

ΚΑΕΝ

Σε μεγάλους μπελάδες έχει μπει η Καέν μετά την ήττα της περασμένης εβδομάδας κόντρα στη «μισή» Μονακό. Υποδέχτηκε μια ομάδα αποτελούμενη από αρκετούς 18χρονους, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της, φάνηκε πολύ «λίγη» σ’ ακόμη ένα σημαντικό ματς. Ήταν απρόσεκτη στο ξεκίνημα και βρέθηκε να χάνει απ’ το 12’, πίεσε και αφού έχασε μια κλασική ευκαιρία με τον Ροντελέν, ισοφάρισε με ένα πανέμορφο γκολ του Σαντίνι. Ήταν η ομάδα με την πιο κλασική ευκαιρία στο δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο στο φινάλε ήταν ξανά αφελής, έδωσε στο «πιάτο» στη Μονακό το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις και υπέστη ήττα σοκ!

«Δεν μπορώ να κατηγορήσω τους παίκτες μου. Παίξαμε αρκετά καλά, αλλά χάσαμε. Θα πρέπει να παλέψουμε μέχρι το τέλος», είπε ο κόουτς Γκαράντ. Συνέχεια στις ήττες για την Καέν έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες με Μετς (1-1) και Τουλούζ (0-0), δεν έχει νίκη στις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές (0-2-6), κέρδισε μόλις μια φορά στις τελευταίες 12 (1-4-7). Μετράει 37 πόντους και βρίσκεται μόλις στο +3 πλέον απ’ την τελευταία τριάδα της βαθμολογίας, το δυσάρεστο είναι ότι έχει χειρότερη διαφορά τερμάτων απ’ την 18η Τουλούζ (-7), είναι στα ίδια επίπεδα με Λιλ (-22) και Στρασμπούργκ (-23). Είναι υποχρεωμένη να πάρει αποτέλεσμα σήμερα, καθώς την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται την Παρί και θεωρείται εξαιρετικά δύσκολο η πρωταθλήτρια να κάνει χάρες. Επιστρέφει ο Ντιομαντέ (Μέσος, 10).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 για την Καέν κόντρα στη Μονακό.

Στατιστικό: Από 6/8 Over 2.5 έρχεται η Καέν σε όλες τις διοργανώσεις.