*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σουίντον – Νιούπορτ 1-0

*Από τα έξι παιχνίδια τους στο παρελθόν σε αυτή την έδρα, τα πέντε είχαν 2-3 γκολ

ΝΙΟΥΠΟΡΤ

Προηγούμενο ματς: Η Νιούπορτ έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Καρλάιλ, όχι όσο εύκολα δείχνει το τελικό σκορ. Βρέθηκε να χάνει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου από τέρμα του Ντένις, ενώ ουσιαστικά τελείωσε γι’ αυτήν το παιχνίδι με τέρμα του Γκόρντον στο 57’, αν και αργότερα είχε ευκαιρίες κυρίως να μειώσει το σκορ.

Η Νιούπορτ έχει να αγωνιστεί κοντά στις τρεις εβδομάδες, από τότε που έχασε με 2-0 εκτός έδρας από την Καρλάιλ, στις 14 Ιανουαρίου! Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από τέσσερις σερί ισοπαλίες, έκτο συνεχόμενο παιχνίδι που δεν κερδίζει. Και στο γήπεδό της δεν έχει νίκη εδώ και τέσσερις αγώνες, με δύο ισοπαλίες στους πιο πρόσφατους έπειτα από δύο σερί ήττες.

Είναι πάντα πολύ χαμηλά, στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, παραμένοντας στην 19η θέση του, ακόμη σε μικρή απόσταση ασφαλείας, στο +5 συγκεκριμένα, από την ζώνη του υποβιβασμού. Βέβαια είναι και πάρα πολύ μακριά, στο -16, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Δεν έχει πλέον κανένα πρόβλημα απουσιών.

Νιούπορτ Στατιστικά

*Εχει 5/6  under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 10/18 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 10/18 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΣΟΥΙΝΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Σουίντον έφερε 3-3 εντός έδρας με την Τζίλιγχαμ, σε έναν αγώνα που προηγήθηκε με τον Γουίλιαμς μόλις στο πρώτο λεπτό, αλλά βρέθηκε να χάνει με 1-3 πριν συμπληρωθεί το 15λεπτο, με τα γκολ των Ντιενγκ (3’), Ράιτ (9’ πεν.), Νίκολς (13’)! Όμως δεν τα παράτησε και ισοφάρισε με δύο τέρματα του Οστιν, με πέναλτι στο 57’ και στο 78’, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη, μένοντας και με παίκτη λιγότερο στο 81ο λεπτό.

Η Σουίντον αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 εντός έδρας με την Τζίλιγχαμ, αποτέλεσμα που δεν μπορεί να θεωρηθεί θετικό, παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 1-3 μόλις στο 15ο λεπτό! Αυτό ήταν το δεύτερο σερί παιχνίδι που δεν χάνει, ενώ μακριά από την έδρα της έχασε τον τελευταίο αγώνα της, μετά από δύο συνεχόμενες νίκες.

Παραμένει εντός πρώτης επτάδας που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, ούσα στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε απόσταση βολής – «αναπνοής», στο +1 συγκεκριμένα, από την ομάδα που είναι στην όγδοη, αλλά και σε απόσταση βολής από ακόμη τέσσερις ομάδες! Και βρέθηκε αρκετά πίσω, στο -9, από την πρώτη τριάδα και τις θέσεις που εξασφαλίζουν απευθείας άνοδο.

Βρήκε νέο προπονητή, μετά την αποχώρηση του Λίντσεϊ για την Κρόουλι, με τον Τζόντι Μόρις να αναλαμβάνει και να κάνει απόψε ντεμπούτο στον πάγκο της, δηλώνοντας πώς θέλει από τους παίκτες του να παίζουν πιο δυνατά και αποφασιστικά.