*34η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σάτον – Νιούπορτ 1-1

ΝΙΟΥΠΟΡΤ

Προηγούμενο ματς: Η Νιούπορτ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Χάρτλπουλ, σκοράροντας με τον Ντιμιτρίου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αξίζοντας πάντως αυτή τη νίκη, αφού έχασε αρκετές ευκαιρίες, με τον τερματοφύλακα της να μην κάνει ούτε απόκρουση!

H Νιούπορτ ζορίστηκε, χρειάστηκε ένα γκολ στις καθυστερήσεις, αλλά κέρδισε με 0-1 εκτός έδρας την Χάρτλπουλ, πρώτη της νίκη έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες, τρίτη της στους πέντε τελευταίους αγώνες που είναι αήττητη. Και δεν χάνει στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια στο γήπεδό της, με τρεις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα.

Είναι πάντα πολύ χαμηλά, στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 16η θέση του, απέχοντας ακόμη λίγο πιο κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, στο +11, απ’ ότι στην πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, στο -12.

Πέραν του μακροχρόνια τραυματία αμυντικού Ντρίσντεϊλ, δεν υπάρχει κάποιο άλλο νεότερο πρόβλημα.

Νιούπορτ Στατιστικά

*Εχει 9/15 under 2,5 εντός έδρας στο πρωτάθλημα

*Εχει 8/15 N/G εντός έδρας στο πρωτάθλημα

ΣΑΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Σάτον κέρδισε σχετικά άνετα με 2-0 εντός έδρας την Ντονκάστερ, έστω και αν άργησε να ανοίξει το σκορ, πετυχαίνοντας το στο 49’ με τον Ρόου, ενώ «καθάρισε» το παιχνίδι με γκολ του Ατζιγιόμπε στο 88ο λεπτό, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από την αντίπαλο της σε κάποιο σημείο της αναμέτρησης.

Η Σάτον επικράτησε 2-0 της Ντονκάστερ, εκμεταλλευόμενη και πάλι την έδρα της, πετυχαίνοντας δεύτερη σερί νίκη, τρίτη στους πέντε τελευταίους αγώνες που δεν έχει κάποια ήττα. Πάντως μακριά από την έδρα της έχει 11 ήττες σε 19 αναμετρήσεις με μόλις τρεις νίκες.

Ανέβηκε λίγο στο βαθμολογικό πίνακα, φτάνοντας στην 9η θέση του, πλησιάζοντας πλέον σε απόσταση βολής, ούσα στο -2 συγκεκριμένα, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Συνεχίζουν να απουσιάζουν οι τραυματίες Μπάντεν (AM), Λόβατ (ME), Νέουφβιλ (EΠ), ενώ χτύπησε πιο πρόσφατα ο μέσος Ράνταλ – Χάρεν που θα απουσιάσει. Και ολοκληρώνει την ποινή του ο επιθετικός Μπουγκιέλ.