ΝΙΟΥΠΟΡΤ ΚΑΟΥΝΤΙ - ΝΤΟΝΚΑΣΤΕΡ Προγνωστικά

*21η αγωνιστική

*Η Νιούπορτ ψάχνει ακόμη το πρώτο της γκολ απέναντι στην Ντονκάστερ, έπειτα από δύο παιχνίδια στο παρελθόν που δεν τα κατάφερε.

ΝΙΟΥΠΟΡΤ

Προηγούμενο ματς: Η Νιούπορτ κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Κρου, παρόλο που βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Μπρουκ, στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης. Αλλά στη συνέχεια όχι απλά ανέτρεψε την κατάσταση, σκοράροντας δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Νόρμαν (62’), Ζανζάλα (85’), έχοντας και δύο δοκάρια στη συνέχεια.

Η Νιούπορτ κέρδισε εκτός έδρας την Κρου με 1-2, παρόλο που βρέθηκε να χάνει, αν και άξιζε πλήρως το συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Στο γήπεδό της έχει δύο ήττες στους πιο πρόσφατους τρεις αγώνες της, αλλά έχει και τέσσερις νίκες στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

Είναι πάντα πολύ χαμηλά, στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, αν και ανέβηκε στην 18η θέση, ξεφεύγοντας ακόμη λίγο περισσότερο, στο +8 συγκεκριμένα, από την ζώνη του υποβιβασμού. Βέβαια ακόμη είναι πάρα πολύ μακριά, στο -11, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Πλέον μοναδικός απών είναι ο τραυματίας αμυντικός Κλαρκ που θα απουσιάσει σήμερα.

Νιούπορτ Στατιστικά

*Εχει 7/8 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει τρία σερί G/G μαζί με over 2,5

*Εχει 10/15 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΝΤΟΝΚΑΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Η Ντονκάστερ έχασε 0-2 εντός έδρας από την Γουόλσολ, δεχόμενη δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από τους Νόουλς (52’), Τζόνσον (71’), έχοντας απλά μία ευκαιρία να μειώσει στις καθυστερήσεις του αγώνα, με το δοκάρι να την σταματάει.

Η Ντονκάστερ ηττήθηκε με 0-2 εντός έδρας από την Γουόλσολ, δεύτερη συνεχόμενη ήττα της χωρίς να σκοράρει καν, έχοντας τρεις στους τέσσερις τελευταίους αγώνες της, όλες χωρίς να έχει πετύχει γκολ. Και μακριά από την έδρα της έχει μόνο μία νίκη και τρεις ήττες στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις της.

Υποχώρησε στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ούσα στο -5 από την έβδομη και τελευταία θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο.

Τραυματίες και απόντες είναι οι Μολινό (ΕΠ), Μπάρλοου (ΜΕ), με τον πρώτο να είναι πιο κοντά στην επιστροφή του.