*Αγώνες ρεβάνς για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Χιλής. Δεν είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας δεν ακολουθεί παράταση και το παιχνίδι οδηγείται απευθείας στα πέναλτι.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον νικητή του Ουνιόν Λα Καλέρα – Παλεστίνο.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Κομπρεσάλ – Νιουμπλένσε 3-0

ΝΙΟΥΜΠΛΕΝΣΕ (B’)

Κατώτερη των περιστάσεων αποδείχθηκε στο πρώτο παιχνίδι με την Κομπρεσάλ η Νιουμπλένσε, γνωρίζοντας δίκαια την ήττα με 3-0 εκτός έδρας. Δεν μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο, έχανε 3-0 από το πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη δεν κατάφερε να απειλήσει, για να σώσει κάπως τα προσχήματα. Κακό το κλίμα στην ομάδα, με τον κόουτς Αστόργα να δηλώνει: «Δεν κάναμε καθόλου καλή εμφάνιση, δώσαμε τρία εύκολα γκολ στην αντίπαλο και η συμπεριφορά μας σε όλους τους τομείς ήταν απαράδεκτη. Θα  διεκδικήσουμε τις πιθανότητες που έχουμε για πρόκριση, πιστεύω ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε με τον κόσμο στο πλευρό μας». Είναι υπολογίσιμη στην έδρα της η Νιουμπλένσε, καθώς στα δέκα πρόσφατα παιχνίδια μετράει μια ήττα (6-3-1), ενώ έρχεται από τέσσερις σερί νίκες. Αποβλήθηκε στο πρώτο παιχνίδι ο Ρέγιες (Μέσος, 13, 2), ωστόσο ασκήθηκε έφεση και παίζει κανονικά.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Κομπρεσάλ στο πρώτο παιχνίδι.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Νιουμπλένσε. (δες το στην Betrebels)

Το Νιουμπλένσε – Κομπρεσάλ παίζει στην Betrebels
Betrebels logo 2019

ΚΟΜΠΡΕΣΑΛ (B’)

Από την άλλη πλευρά, η Κομπρεσάλ δεν φανταζόταν ότι θα έπαιρνε τόσης μεγάλης έκτασης νίκη στο πρώτο παιχνίδι. Παρουσιάστηκε αποφασισμένη από το ξεκίνημα, προηγήθηκε σο 16’ (1-0), διπλασίασε τα τέρματά της στο 21’ (2-0), για να φθάσει και σε τρίτο τέρμα πριν την ανάπαυλα (3-0 στο 40’). Στην επανάληψη έφερε το ματς στα μέτρα της, δεν απειλήθηκε καθόλου από την αντίπαλο, ειδικά από τη στιγμή που απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα (75’). Απόλυτη ικανοποίηση επικρατεί στις τάξεις της ομάδας μετά τη μεγάλη επιτυχία, που τη φέρνει μια ανάσα από τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Πάντως, ο κόουτς Ουέρτα συνέστησε προσοχή στους ποδοσφαιριστές του ενόψει της ρεβάνς: «Δεν έχει τελειώσει ακόμη τίποτα, η Νιουμπλένσε είναι δυνατή στην έδρα της και χρειάζεται να είμαστε προσηλωμένοι στο στόχο μας». Δεν υπάρχουν προβλήματα απουσιών.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Νοουμπλένσε στο πρώτο παιχνίδι.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν οι έξι πρόσφατες έξοδοι της Κομπρεσάλ στο πρωτάθλημα.